استایل آوانگارد

استایل آوانگارد

استایل آوانگارد

استایل آوانگارد چیست؟

استایل آوانگارد
استایل آوانگارد

واژه ی Avant-grade که یک واژه ی فرانسوی است ، به اشخاص یا کارهایی گفته می شود که بسیار خلاق و بدعت آمیز هستند و برای هنر ، فرهنگ ، فشن و ترکیب آن ها یا لایف استایل احترام خاصی قائل هستند.

آوانگارد بودن یعنی شکستن کلیشه ها و ورود به دنیایی جدید و خلاق در زمینه های مختلف مد و فشن، دکوراسیون منزل ،میک آپ و یا حتی غذا است.

هر چیزی که مغایر با نرمال بودن باشد و از جایگاه خود یک قدم جلو تر برود در فرهنگ لغت مد و فشن ، برچسب آوانگارد را می گیرد. امروزه طراحان زیادی در زمینه ی مد تلاش می کنند تا برای نام ، برند یا محصولات خود پرچسب آوانگارد بودن بزنند. فردی که پوشش خود مطابق استایل آوانگارد انتخاب کرده است، به نظر از قرن آینده به زمان ما آمده است.

وقتی محصولی را به صورت خلاق و نامتعارف و یا همان عجیب و غریب طراحی می کنند، معمولا بیش تر سلبریتی ها و مطبوعات روی آن محصول متمرکز می شوند. شبکه های اجتماعی و بلاگر های فعال ترجیح می دهند که در این حوزه در مورد محصول بنویسند و آن محصول به تنهایی بیش تر در معرض دید قرار می گیرد. استایل آوانگارد یک حوزه ی جذاب و پر چالش برای خبرنگاران و عکاسان در زمینه ی مد محسوب می شود و از این طریق ، کم کم راه خود را به سوی ذهن مخاطب باز می کند.

چند تا از طراح هایی که در زمینه استایل آوانگارد فعالیت دارند و در این زمینه پیشرو هستند شامل Thiery comme des، Paco Rabbane ، Gareth Pugh و … هستند.
در ادامه مطلب با خصوصیات افراد برجسته استایل آوانگارد بیش تر آشنا می شویم.

آیتم های سنتی در عین مدرن بودن

در حقیقت استایل آوانگارد ، استایلی است که به تازگی ظهور کرده است اما بعضی از ویژگی های استایل وینتیج را در خود دارد. اتفاقا از آن جایی که به مدت چند دهه استایل آوانگارد از نظر مردم پنهان بوده است ، کمک گرفتن از استایل وینتیج بسار هوشمندانه به نظر می سد . چون لباس آنگارد در عین این که عجیب به نظر می رسد ، برای مخاطب قابل قبول است.

همان طور که می دانیم استایل آوانگارد اغلب با شکل های هندسی غیر معمولی و بعضی مواقع پارچه های غیر متعارف دوخته می شود . این طور که به نظر می رسد می توان این پوشش کاستوم در نظر گرفت ، نه لباسی که بتوان در یک روز عادی در خیابان پوشید.

ریسک پذیری بالا در استایل آوانگارد

برای این که استایل آوانگارد را بپذیریم و از آن استفاده کنیم ، باید نگاهمان رو به جلو باشد و جسارت بالایی داشته باشیم. خیلی از دستاوردهای فرهنگی و هنری در دنیای مد و فشن به وسیله ی دیدگاه های آوانگارد به دست آمده اند. پس بهتر است تفکرات معمولی و کلیشه ای همیشه در مورد استایل را کنار بگذارید و ذهن خود را برای فرم دهی آینده آزاد بگذارید و به یاد داشته باشید که برای این که در ساختن استایل آوانگارد موفق باشید ، باید خلاقیت و ریسک پذیری که دو کلید مهم هستند را داشته باشید. گاهی اوقات این ریسک پذیری می تواند باعث ماندگاری یک المان به خصوص در صنعت مد و فشن و ترند شدن آن بشوند.

جدید ترین مدل های مانتو 

به عنوان مثال از پارچه های طلقی که در ابتدا در استایل های عجیب و غریب آوانگارد دیده می شد استغاده کردند . اما این پارچه ها کم کم در پوشاک روزانه مخصوصا در بارانی ها و کیف و کفش ها استفاده شد و مورد استقبال قرار گرفت.

استفاده اغراق آمیز از تزییینات و دیزاین ها در استایل آوانگارد

با توجه به این ویژگی استایل آوانگارد می توانید خیلی راحت از یک لباس قدیمی و بدون استفاده خود ، یک استایل جذاب و خاص خلق کنید. کافی است به نقاشی های دوران کودکی خود نگاهی بیندازید . همان نقاشی هایی که روی لباس خود را با قلب ها و یا پروانه های زیادی تزیین می کردید! شما می توانید این المان ها را به صورت اغراق آمیز روی کفش ها ، کیف و اکسسسوری و یا حتی لا به لای موهایتان به کار ببرید. البته انتظار این را نداشته باشید ،زمانی که با این استایل به جمع خانوادگی و یا یک مهمانی می روید ، اسقبال زیادی از ظاهر جدید و استایل آوانگارد شما داشته باشند!

به کارگیری خط ها و شکل های درهم در استایل آوانگارد

یکی از ابزار های اصلی برای ساخت استایل آوانگارد ،شکل های هندسی و خط های پیچیده است. این شکل ها که به نظر می رسد از حوزه های دیگری مانند معماری و مدل سازی وارد دنیای مد شده اند ، استایل شما را مانند یک اوریگامی شبیه سازی شده می دانند. علاوه بر این استفاده کردن از خط های نا محدود به شکل های صاف و پیچیده ، شما را شبیه به یکی از ماز های مجله ای می کند که چشم بیننده را دچار خطا می کند.

پترن های نا متعارف در استایل آوانگارد

شاید تکرار تعداد زیادی گل یا قلب روی لباس ، نه تنها تعجب بینننده را بر نمی انگیزد ،بلکه بسیار خوشایند و ملموس است . اما داستان وقتی عجیب یا “آوانگارد ” می شود تعداد زیادی چشم انسان را روی یک اوورال بلند مشاهده می کنیم که به ما خیره شده اند. توجه داشته باشد که علاوه بر این که الگوی نا متعارفی در این اورال به کار رفته است، پترن آن ، تزیین پوست دست و پا و آرایش صورت این مدل ، بازی با چشم و ذهن بیننده است .

آیتم های برجسته در استایل آوانگارد

تزیینات برجسته ای که در استایل آوانگارد به صورتی که انگار از لباس بیرون زده اند ، یکی دیگر در ساخت آیتم های استایل آوانگارد محسوب می شود. برای مثال در یکی از طراحی های لباس به شیوه آوانگارد یک دست خونی از لباس بیرون زده است . این طراحی در هته مد هوشگانگ در چین به نمایش گذاشته شد. پیشنها ما این است که تصاویر بیش تر این ایونت را در گوگل سرچ کنید .

نداشتن الگوی لباس های معمولی در استایل آوانگارد

احتمالا ما از دیدن لباسی که بدون یقه و یا بدن هیچ گونه آستینی طراحی شده باشد تعجب می کنیم . اما این لباس ها از دید طراحان و طرفداران آوانگارد ،یک فرصت خوب برای شکستن کلیشه هاست . طراحان مد آوانگارد به حدی در این زمینه حرفه ای هستند که بیننده خیال می کند این مدل هرگز دستی نداشته است و نیازی به آستین ندارد! البته فقط آستین نداشتن نیست که توجه مخاطب را خود جلب می کنند ،بلکه پوشش لایه لایه لباس است که باعث یادآوری کاردستی هایی می شود که در دبستان با استفاده از وسایل بازیافتی می ساختیم !

بی توجهی به قرینه بودن در استایل آوانگارد

استایل آوانگارد از هر چیزی که کلیشه ای رخنه شده در دنیای مد و فشن را بشکند ، استقبال زیادی می کند .یکی از همین کلیشه ها قرینه نبودن دو طرف لباس است . این قرینه نبون را طرفداران و طراحان آوانگارد در آرایش صورت و مدل هیرکات هم رعایت می کنند.

اندازه های نا متعارف لباس ها در استایل آوانگارد

احتمالا شما هم از جزو افرادی هستید که دوست دارید لباس های اورسایز و کمی بزرگ تر از سایز همیشگی خود را بپوشید. اما همان طور که می دانید طرحان و دنبال کنندگان استایل آوانگارد تمایل به اغراق دارند و در اندازه لباس های خود تابع هیچ قانون و مقرراتی نیستند و امکان دارد روی استیج لباس های چند متری را مشاهده کنیم.

الهام گرفتن از پوشش حیوانات و پرندگان در استایل آوانگارد

استایل آوانگارد تلفیق شده هنر و فرهنگ سبک فوق مدرن در دنیای مد است و هنر بدون پیام و مضمون ،بدون معنا است. در فشضن شو هایی که در این استایل دارای تم هستند همه ی مدل ها در یک سبک ظاهر می شوند ، متوجه می شویم که همه ی آن ها پیام خاصی را در استایل خود نشان می دهند .
یکی از موضوعات مورد علاقه ی آوانگارد ها ، الهام گرفتن از طبیع ، کوه ها، دشت ،دریا و حیوانات در استایل آوانگارد است . منتقدان این طور تعبیر می کنند که این توجه خاصی که به حیوانت دارند دارند در بردارنده پیام حمایتی می باشد.
آوانگارد ها توجه به خصوصی با بال پرندگان از خود نشان می دهند.

پوشاندن چهره

استایل آوانگارد
استایل آوانگارد

پوشاندن چهره ی مدل به وسیله مو، ماسک ، آرایش و یا موارد مشابه یکی از مواردی است که خلی زیاد روی استیج آوانگارد مشاهده می کنیم .در یکی از فشن شو ها یک مدل سبک آوانگارد را با چتری بزرگ صورت مدل را پوشانده بودند.

استفاده بدون قید از رنگ ها در استایل آوانگارد

استایل آوانگارد به هیچ عنوان ترکیب رنگی مقید نیست که همه ی رنگ ها می توانند در کنار هم پوشیده شوند و جزئی ترین مشکلی پیش نیاید!
البته در بعضی از ایونت های دارای این سبک که تم خاصی دارند ، طراحان از رنگ مشخصی در طراحی های خود استفاده می کنند و خصوصیت آوانگارد بودن استایل را در طراحی و دوخت لباس یا آرایش مو ها و چهره نشان می دهد.

آرایش هندسی مو ها 

معمولا در استایل آوانگارد، تغییرات عجیب و غریبی در یکی از آیتم های رنگ ،آرایش یا هیرکات مو ها ایجاد می شود. علاوه بر این مشاهده می کنیم که از تزیینات اغراق آمیز در لا به لای مو ها هم خیلی زیاد استفاده می شود. یکی از این تزیینات ، استفاده از چتر های بزرگ و کلاه های عجیب روی سر است که در این استایل به وفور دیده می شود.

وصله و پینه کردن رنگ ها و فابریک های متنوع در استایل آوانگارد

در استایل آوانگارد ، شما در ترکیب کردن مواد مختلف در استایلتان جسارت به خرج می دهید. می توانید خیلی راحت دو لباس قیمی خود را از وسط شکاف دهید و نیمه های مختلف را به هم وصل کنید. حتی می توانید برای این کار از کوک های بزرگ و نمایان استفاده کنید. چه کاری خلاقانه تر و آوانگارد تر از وصل کردن نیمه ی شلوار به نیمه ی دامن !

پوشیدن چند لایه لباس روی هم 

استایل چند لایه لباس روی هم پوشیدن طرفداران زیادی در فصل های سرد سال مانند زمستان دارد، اما برای این که این استایل را انتخاب کنیم باید چند نکته را رعایت کنیم ، برای مثال جنس و رنگ لباس ها نیابد خیلی متفاوت از یک دیگر باشد و بایستی هارمونی رنگ و جنس لباس در استایل شما رعایت شود . در حالی که در سبک و استایل آوانگارد ، هر چه این لایه ها بی ربط از یک دیگر باشند ، استایل شما به اهداف آوانگاردی نزدیک تر است.

تغییر پشت و روی لباس 

در استایل آوانگارد تعجب بر انگیز که در سال های اخیر سلبریتی ها هم در گیر این استایل شده اند ، هیچ چیز غیر ممکنی وجود ندارد! یکی دیگز از چیزهایی که در استایل آوانگارد مشاهده می کنیم ،پوشیدن لباس هایی است که کاملا پشت و رو به نظر می رسند. حتی در این استایل مشاهده می شود که جای لباس زیر و رو را عوض کرده اند. در هر صورت وقتی صحبت از شکستن عادت ها و کلیشه ها در میان باشد، نمی توان به تغییرات اساسی ایرادی وارد کرد.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید


شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: