استایل مونوکروم

استایل مونوکروم

استایل مونوکروم

استایل مونوکروم چیست؟

استایل مونوکروم
استایل مونوکروم

یکی از راه های طراحی یک استایل زیبا و شیک استفاده کردن از طیف رنگ های مشابه و تک رنگ است. این سبک از پوشش که لباس هایتان از یک طیف رنگی هستند “استایل مونوکروم” می نامند. مونوکروم در لغت به معنای تک رنگ بودن لباس هاست.
قبل از هر چیزی باید معنای دقیق مونوکروماتیک را بدانید. مونو یعنی یک و و کروماتیک یعنی رنگ و به همین خاطر لباس پوشیدن از یک طیف رنگی را مونوکروم می گویند. اما نگران نباشید که با یک رنگ محدود می شوید . در استایل مونوکروم از یک گروه یا طیف رنگی استفاده می شود یعنی می توان از درجات مختلف یک رنگ اصلی در هارمونی های گوناگون از آن بهره برد. در استایل مونوکروم درباره رنگ ها محدودیتی وجود ندارد و میتوان از هر رنگی استفاده کرد فقط باید به رنگ پوست و موی خود توجه کرد.

درباره مونوکروم بیشتر بدانید:

اگر بخواهیم به صورت خیلی ساده استایل مونوکروم را معنا کنیم ، باید بگوییم یک پوشش تک رنگ که بیش تر افراد برای متفاوت دیده شدن از این استایل استفاده می کنند ، استایل تک رنگ گفته می شود .

اما عده ای از سبک مونوکروم برداشت اشتباهی دارند و این طور فکر می کنند که همه استایلشان باید دقیقا یک رنگ باشد ، در صورتی که شما می توانید از طیف های متفاوت از یک رنگ استفاده کنند .

برای مثال یک شلوار قهوه ای تیره را با یک پیراهن قهوه ای روشن ، یک استایل یک رنگ را به وجود می آورد. این نوع از ترکیب رنگی در دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ در بین افراد طرفداران زیادی داشته و سلبریتی ها نیز از این استایل بهره می گرفتند.

چرخه رنگ ها

استایل مونوکروم
مچ کردن لباس ها بسیار کار حساسی است حتی اگر شما وضع مالیتان خوب باشد ولی ندانسد چگونه رنگ لباس ها را با هم هماهنگ کنید ، آن موقع ترکیب رنگ لباس ها با هم راید خوب نخواهد شد. توجه کردن به جزییات بسیار مهم است. اگر دوست دارید در لباس پوشیدنتان متنوع باشد باید ابتدا قوانین آن را بدانید و سپس با انتخاب رنگ های درست باعث تنفاوت در استایلتان با بقیه شوید . ابتدا شما بایدبا چرخه رنگ ها آشنا شوید .
چرخه رنگ ها شامل رنگ های اصلی ، رنگ های ثانویه ، رنگ های ترکیبی و رنگ های خنثی هستند.

رنگ های اصلی

رنگ های اصلی رنگ هایی هستند که از ترکیب رنگ های دیگر پدید نمی آید و در طبیعت وجود دارند . سه رنگ اصلی در طبیعت وجود دارد که عبارتند از : قرمز، آبی ،زرد .

رنگ های ثانویه

این رنگ ها از ترکیب رنگ های به وجود می آیند . به عنوان مثال از ترکیب زرد و قرمز نارنجی به وجود می آید و از ترکیب رنگ های زرد و آبی سبز پدید می آید و از ترکیب قرمز و آبی بنفش ایجاد می شود.

رنگ های ترکیبی

رنگ های ترکیبی از ترکیب رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه به وجود می آید که رنگ های سبز نعنایی ، آبی آکواریومی ، نارنجی مرجانی و … از رنگ های ترکیبی هستند.

رنگ های خنثی

این نوع از رنگ ها رنگ های نرم و خاموش هستند ،همان طور که از نامشان معلوم است . رنگ های خنثی عبارتند از : سفید ، مشکی ، خاکستری .

رنگ های مونوکروم

در پوشش استفاده از استایل مونوکروم یا همان تک رنگ باعث بلند نشان دادن قد افراد می شود . بنابراین بهتر است افرادی که نسبتا قد بلندی دارند از این  استایل استفاده نکنند و یا اگر می خواهند از این استایل استفاده کنند از رنگ های طوسی، یشمی ، شکلاتی و … استفاده کنند. رنگ های تیره مانند مشکی یا طوسی برای سبک مونوکروم مناسب ترند. سعی کنید برای هر آیتم از استایلتان ز رنگ های خاص و متفاوت استفاده کنند . برای مثال اگر از رنگ های متفاوت و خاص برای این سبک استفاده می کنند باید از رنگ های شکلاتی و نسکافه ای که از طیف رنگ های کرم هستند استفاده کنند.

محدودیت در استایل مونوکروم !

عده ای این طور فکر می کنند که سبک لباس پوشیدن مونوکروم مخدودیت های زیادی در انتخاب رنگ ها دارد و شما باید حتما همه ی آیتم های استایلتان را تنها از یک رنگ استفاده کنید ، در صورتی که شما می توانید از همه ی طیف ها و درجات مختلف یک رنگ رنگ در استایل های مونوکروم استفاده کنید.
بهتر است مونوکروم را این طور تفسیر کنیم : استایلی با طیف های مختلف از یک رنگ .

سیاه و سفید مونوکروماتیک یا آکروماتیک؟

خیلی از کارشناسان استفاده از رنگ های سیاه و سفید در کنار هم را استایل مونوکروم تعریف می کنند. اما معنای مونوکروم به معنای استفاده از یک طیف رنگی در کنار هم است . عده ای دیگر از کارشناسان ترکیب سیاه و سفید را آکروماتیک می نامند یعنی اصلا آن هارا جزو گروه های رنگی نمی دانند.

احتمالادلیل آن می تواند نظریه های مختلف درباره ی رنگ های سیاه و سفید باشد. در علم فیزیک سیاه و سفید به عنوان رنگ محسوب نمی شود،زیرا هیچ کدام از آن ها طول موج معینی ندارند . سفید را به عنوان تمام طول موج های مرئی و سیاه را وجود نداشتن نور مرئی می دانند. اما در تئوری رنگ به شکل دیگری است یعنی سفید را به عنوان ترکیب از سه رنگ اصلی می دانند. اما در نظریه رنگ کاهشی سیاه را ترکیب سه رنگ اصلی می دانند اما سفید را نمی دانند. در نتیجه ، برپایه این نظریه ها ترکیب سفید و مشکی را جزئی از این استایل می دانند.

چگونه استایل مونوکروم جذاب داشته باشیم؟

برای داشتن یک تیپ جذاب در قابل استایل ها سبک های مختلف لباس پوشیدن باید به طور کلی با سبک مورد نظر، آشنایی داشته باشید. حال در ادامه شما را با نکاتی آشنا خواهیم کرد که به شما در داشتن یک استایل مونوکروم جذاب کمک خواهد کرد.

اگر می خواهید برای اولین بار از استایل مونوکروم استفاده کنید و ازاین که سر تا پا از رنگ زرد یا قرمز استفاده کنید مطمئن نیستید ، ابتدا بهتر است بارنگ هایی مثل مشکی ، سرمه ای ، طوسی و کرم شروع کنید و بعد از آن سراغ رنگ هایی مثل سبز های تیره ، بادمجانی تیره و … استفاده کنید.

راحت ترین راه برای به وجود آوردن استایل مونوکروم بهتر است ابتدا یک رنگ اصلی را انتخاب کنید .بعد از آن رنگ هایی که از رنگ اصلی مشتق می شوند از چرخه ی ثانویه در نظر بگیرید. اکنون باید به رنگ اصلی خود اندکی سفید، سیاه و یا خاکستری اضافه کنید.در نتیجه استایل مونوکروم برخلاف تصورتان کسل کننده نیست و شما می توانید در هر ترکیب خود از ۵ رنگ استفاده کنید . ترکیب های مونوکروم کنار هم طیف گسترده ای از رنگ ها را می سازند و موجب می شوند ارتباطات بصری مؤثر ایجاد شوند و باعث جلب توجه و افزایش تمرکز می شوند . علاوه برآن استفاده از ترکیب بندی های مونوکروم می تواند حس قوی انعطاف پذیری بصری را بالا ببرد.

مزایای استایل مونوکروم

استفاده کردن از یک ترکیب رنگی در یک استایل تداعی کننده احساس سادگی و هارمونی بیشتر است. ساختن استایل مونوکروم راحت است و شما دیگر نگران ست شدن رنگ ها با یک دیگر نیستید. در نتیجه این استایل مناسب ترین انتخاب یرای روز های شلوغ شماست . سبک مونوکروم تداعی کننده مغفهوم مینیمال هم هست . اگر رنگ های اصلی در استایل مونوکروم در مقیاس بزرگتری باشد، بسیار جلب توجه می کند و می تواند مناسب زمان های تاثیرگذار باشد. این استایل برای افرادی که کوررنگی دارند مناسب است و این طوری راحت تر تنالیته های رنگی را از هم تشخیص می دهند که این یکی از مزایای استایل مونوکروم می باشد.

نکاتی که در استایل مونوکروم باید به آن توجه کرد:

بعد از این که با استایل مونوکروم آشنایی کامل پیدا کردید، می توانید تکنیک های ست کردن لباس های آن ها را یاد بگیرید .
نخستین مرحله در ست کردن لباس ، انتخاب رنگ مورد علاقتان است. بهتر است از این بابت اطمینان حاصل کنید که رنگی که انتخاب می کنید سازگار با ویژگی هایتان باشد. مثل رنگ پوست، لاغری یا چاقی ، رنگ مو چشم از مهم ترین نکانی است که که باید در زمان انتخاب رنگ به آن توجه کرد.

از پارچه ها با جنس های مختلف استفاده کنید:
اگر خیلی استایل های ساده را دوست ندارید  بهتر است با استفاده از پارچه های مختلف به استایل خود جذابیت بیشتری را به استایلتان  ببخشید. به عنوان مثال شلوار خود را با پارچه مخمل تهیه کنید، پیراهن خود را با پارچه ساتن و کیف و کفش خود را با چرم براق. با این کار استایل شما در نگاه اول از تنوع بیشتری برخوردار می باشد.

طریقه ست کردن لباس در استایل مونوکروم

واژه مونوکروماتیک از دو قسمت “مونو” و “کروماتیک ” تشکیل شده که این به معنای تک رنگ است. احتمالا شما هم به این فکر می کنید که یک رنگ پوشیدن کسل کننده است ولی استایل مونوکروم اصلا شمارا به به یک رنگ محدود نمی کند . شما می توانید یه رنگ پایه را انتخاب کنید و طیف های رنگی از رنگ پایه از تیره تا روشن آن را انتخاب کنید و در استایل خود ترکیب کنید.
توصیه دیگر ما در مورد ترکیب بافت های مختلفی مثل چرم، جیر، ورنی ، پشم، بافتنی ، مخمل و … است . به صورتی که هر قسمت از لباستان از بافت های گوناگون باشد.

از ویژگی های مثبت استایل مونوکروم استفاده کردن از هر رنگی است که دوست داشته باشید . طوسی ، مشکی ، قرمز ، آبی ، سبزو … از جمله بهترین رنگ ها هستند.
در استایل مونوکروم یا تک رنگ یکی از نکاتی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است انتخاب رنگ بر اساس پوست و موی شماست.

استایل مونوکروم برای چه کسانی مناسب است؟؟

استایل مونوکروم برای افرادی که اندام ریزی دارند بسیار مناسب است . چون در تک رنگ پوشیدن مرز بین رنگ ها از بین می رود می تواند شمارا لاغر تر و قد بلند تر نشان دهد .
استایل مونوکروم برای محل کار بسیار مناسب است . مخصوصا زمانی که زمانی برای آماده شدن ندارید یا روز شلوغی پیش رو دارید . چون می توانید خیلی سریع و زود آماده شوید و شیک و مرتب به نظر برسید.

مونوکروم برای افرادی که هیکل ریزی دارند توصیه می شود ، زیرا یک رنگ پوشیدن باعث مشود بلند تر و باریک تر نشان داده شوید. فقط این نکته را در نظر بگیرید که اگر اندام ریزی دارید استایل مونکروم تیره را فراموش کنید و از رنگ های روشن استایل خود را انتخاب کنید . اما اگر کمی توپر و چاق هستید رنگ مشکی، تیره ترین رنگ ها و رنگ خنثی از طیف تیره برای شما بهترین گزینه است . در استایلتان هماهنگی ایجاد کنید و اگر می خواهید بلند تر دیده شوید در پایین تنه از رنگ های روشن استفاده کنید.

استایل مونوکروم در محل کار

مانتو شلوار های اداری در محل کار می توان به عنوان یک استایل مونوکروم شیک و جذاب استفاده کرد. مانتوهای اداری که با شلوار هم رنگ هستند یک استایل مونوکروم محسوب می شوند. علاوه برآن آقایان هم می توانند در محیط کار خود این استایل داشته باشند. کت و شلوار های ست طرفداران زیادی در میان آقایان دارد.

نکته پایانی 

همان طور که در بالا برای شما در مورد استایل مونوکروم توضیح دادیم و برای داشتن یک استایل مونوکروم باید از یک رنگ و طیف های مختلف از همان رنگ استفاده کنیم. حال انتخاب رنگ برای ایجار این استایل به سلیقه شما بستگی دارد و این که شما چه رنگی را دوست دارید . سعی کنید برای خلق این استایل از خلاقیتتان بهره ببرید و استایل شیکی بسازید.

چون مانتو یکی از مشخصه های اصلی هر استایلی محسوب می شود پس بهتر است برای داشتن یک استایل مونوکروم ابتدا مانتوی خود را انتخاب کنید و پس از آن بقیه آیتم های استایلتان را در طیف های مختلف از رنگ مانتوی خود انتخاب کنید .  شما می توانید در فروشگاه بانوان انواع مختلف مانتوها را در رنگ های مختلف مشاهده و بعد از آن استایل مونوکروم مورد علاقه خود را خلق کنید.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید


شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: