استایل کژوال

انواع استایل ها در دنیای مد

استایل کژوال

استایل کژوال چیست؟

استایل کژوال
استایل کژوال

استایل کژوال قسمت بزرگی از پوشاک را شامل می شوند . پس اگر این استایل را بر پایه چیزی که وجود ندارد تعریف کنیم بهتر است . به عبارتی لباسی که به صورت کلاسیک و رسمی نیست را استایل کژوال می گوییم . استایل کژوال به انواع مختلفی تقسیم می شوند اما همه ی آن ها ویژگی مشرکی دارند و آن این است که با این استایل احساس راحتی داشته باشید . علاوه برآن این  استایل یک سبک محسوب می شود که در آن محدودیتی از نظر آقا یا خانم برای استفاده از لباس و اکسسوری وجود ندارد .

با این استایل به راحتی می توانید خودتان باشید . به عنوان مثال ، در گذشته ، مردان از جواهرات و اکسسوری استفاده نمی کردند زیرا در نظر مردم غیر عادی بود اما امروزه مردان در استایل های کژوال از آن ها استفاده می کنند.علاوه برآن در گذشته امکان نداشت که خانمی بتواند شلوار بپوشد . اما امروزه شلوار یکی از بخش های مهم استایل کژوال به شمار می آید .

لباس های کژوال علاوه بر این که امکان راحتی در طول روز را به شما می دهد ، می توانید همواره به روز باشید . در حقیقت استایل کژوال این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که برای کارهای روزمره ، کاری و حرفه ای و یا مراسم های مهم علاوه بر راحتی استایل شیکی به شما می بخشد. البته این نکته را در نظر بگیرید که درست است که شما انتخاب های گسترده ای برای استایل کژوال دارید ولی نباید هر لباسی که در کمدتان پیدا کردید را بپوشید و نام کژوال را بر روی آن بگذارید. زیرا برای این استایل باید به مکان و موقعیت خود نیز توجه کنید. علاوه برآن به تیپ خود ، رنگ لباس و فرم چهره هم توجه کنید.

تاریخچه استایل کژوال

یکی از خانم هایی که در به وجود آمدن استایل کژوال برای بانوان مؤثر بود ،خانم امیلیا بلومر از زنان فمنیست بود. چون خانم بلومر یه جای استفاده از دامن های پفی ، پر حجم و فنردار ویکتوریایی از شلوار های مخصوصی استفاده می کرد و این را به خانم های دیگر پیشنهاد می داد. در ابتدا استقبال چندانی از این موضوع نشد ،حتی برخی از مردم، مجله ها و نشریه ها مسخره هم می کردند. اما باید این نکته را در نظر بگیریم که امروزه پوشیدن شلوار در استایل بانوان را مدیون خانم بلومر هستیم.

مهم بودن جنس پارچه کژوال

انتخاب نوع پارچه از نکات مهم در استایل کژوال است. برای انتخاب جنس پارچه هم نمی توان فقط چند پارچه را برای استایل کژوال نام برد چون پارچه تنوع زیادی دارند و هر کدام از آن ها می توانند خصوصیات و ویژگی های کافی برای استایل کژوال را داشته باشند . در نتیجه شناخت ویژگی هایی که یک پارچه کژوال باید داشته باشد ،بهترین راهی است که میتواند مناسب ترین ترین پارچه کژوال را به شما نشان دهد.

به پارچه ای پارچه کژوال می گویند که با لمس کردن پارچه آن نرمی و لطافت آن به خوبی زیر انگشتان شما حس شود.
پارچه های کژوال اندکی خاصیت کشی دارند تا زمانی که به عنوان لباس آن را تن می کنیم بتوانیم دست و پای خود را به راحتی حرکت دهیم.
پارچه های کژوال بایستی قابلیت شستشوی زیادی داشته باشند چون مدت زمان طولانی این لباس هارا به تن می کنیم و زود کثیف می شوند.
به عنوان مثال پارچه های جین، کتان ، پنبه ، پارچه های کشباف و … جند نمونه از پارچه های کژوال هستند.

انواع استایل های کژوال زنانه

استایل دخترانه 

سبک کژوال از ترکیب رنگ‌های جسورانه با طرح‌های بسیار ساده به وجود آمده است. در حقیقت این استایل به تمام قسمت‌های ساده پوشش فرد دلالت دارد. آنچه این سبک کاملاً آن را رد می‌کند، هر چیزی است که برچسب رسمی بودن بر خود داشته باشد! استایل خیابانی، روزانه، معمول، خودمانی و هر عنوان دیگر که بر راحتی و سادگی بیشتر تمرکز داشته باشد، استایل دخترونه Casual است.

با اینکه پوشیدن لباس مجلسی با کفش پاشنه بلند بیشترین توجهات را به سمت دختران لبریز می‌کند، ولی چه کسی است از استایل دخترانه کژوال متنفر باشد؟ پاسخ همیشه هیچ کس است! همه بانوان در هر سنی به این سبک علاقه‌مند هستند، زیرا همان‌طور که در بالا بیان کردیم، این استایل در عین سادگی، راحتی بیشتری را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد

سبک پوشش کژوال خیابانی برای دختران

برای حضور در مراکز خرید و گشت و گذار در بوتیک‌هایِ خیابانی یا قدم زدن با دوستان در پارک، دختران فرصت‌های مختلفی را برای ست کردن پوشش‌های کژوال دارند. سبک خیابانی یا استریت، آزادی عمل بیشتری نسبت به سبک اداری دارد؛ شما هر نوع استایل کژوال دخترانه که مبتنی بر علاقه شخصی‌تان است را می‌توانید بپوشید.

سبک کژوال استریت شاید پرطرفردارترین استایل دخترانه ممکن باشد، زیرا می‌توان به راحتی انواع مدل‌های مختلف را در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها ترکیب کرد. برای این منظور، ما پیشنهاداتی برای شما داریم:

  • مانتو: مدل‌های جلو بسته و جلو باز برای تابستان و پالتو و ژاکت بلندِ پشمی برای زمستان – از پوشیدن مانتو کتی اجتناب کنید.
  • شلوار: مدل‌های جین (تنگ یا مام استایل، زاپ دار یا پاره)، شلوار کتان و دامن بلند برای تابستان – در زمستان به علت سرما، استفاده از دامن را حذف کنید.
  • کفش: کفش ورزشی (رانینگ یا اسنیکرز)، کفش کالج و صندل بدون پاشنه در تابستان، نیم بوت و بوت ساق بلند برای زمستان
  • روسری: شال و روسری در رنگ‌های شاد – از سَر کردن مقنعه اجتناب کنید.

استایل روزمره

یکی از پوشش های خاص و راحت برای کارهای روزمره استایل کژوال زنانه است. برای مثال رفتن به سینما ، خیابان ، پاساژ و … از کارهای روزمره هستند که می توانید استایل راحت و شیکی برای آن ها انتخاب کنید. شلوار جین یا کتان، دامن و پیراهن های پنبه ای و تی شرت از جمله استایل های کژوال روزمره محسوب می شوند. شما بیشترین احساس راحتی را در استایل زنانه کژوال دارید زیرا دیگر از کفش های پاشنه بلند و اکسسوری هایی مثل جواهرات و… خبری نیست .با این استایل ساده و راحت باعث درخشش می شوید.

لباس های ورزشی را به جای استایل کژوال روزمره اشتباه نگیرید!

احتمالا دیده یا شنیده اید که برخی از مردم واژه ی اسپرت را برای لباس های کژوال مثل ، تی شرت های کژوال ، شلوار جین یا کتان و کفش های راحتی به کار می برند. اما تعریف لباس های اسپرت چیز دیگری است. لباس اسپرت همان لباس ورزشی است و پارچه هایی که برای دوخت این لباس ها استفاده می شود از خاصیت کششی بالایی برخوردار هستند که فقط برای ورزش کردن طراحی شده اند تا برای انجام حرکات ورزشی آزادی عمل بالایی داشته باشیم. البته در قرن بیستم ورزش هایی مثل دو میدانی که تماشاچی دارند تاثیر زیادی بر فرم استایل کژوال گذاشته اند اما نباید این دو را جایگزین همدیگر کرد.

استایل زنانه مناسب محل کار

هدفی که از استایل های کژوال زنانه برای محل کار داریم ، حفظ ظاهری قابل قبول و در عین حال راحت و به روز است . فرم این استایل برای محل کار به محیطی که در آن کار می کنید بستگی دارد. اگر در محلی کار می کنید که پوشیدن لباس فرم الزامی نیست، سعی در پوشیدن لباس هایی با رنگ شاد کنید . استفاده کردن از رنگ های شاد و روشن برای مدت طولانی خسته کننده نیست.

در این استایل ها برای محل کار نباید از شلوار های جذب استفاده کرد زیرا پوشیدن اینگونه شلوار ها برای مدت طولانی از نظر بهداشتی برای بانوان ضرر دارد . پس بهترین گزینه برای محل کار ، شلوار های پارچه ای راسته یا با گشادی معمولی است .
شلوار پارچه ای مشکی همراه با یک مانتوی ساده و رنگی از جنس پنبه یا کتان یک نمونه فوق العاده از این نوع  استایل برای محل کار است.

برای دیدن مانتو های ساده برای محل کار خود این قسمت از سایت بانوان را مشاهده کنید.

استایل  مناسب دورهمی های خودمانی

در استایل کژوال زنانه ، باید در کنار راحتی لباس های شیک انتخاب کنید. در حقیقت این همان استایل کژوال روزمره همراه با شیکی بیشتر است. این استایل می تواند برای یک آخر هفته عاشقانه هم مناسب باشد. خانم ها باید این نکته را در نظر بگیرند که می توانند برای دورهمی های خود استایل مناسبی را انتخاب کنند.

هدف از این استایل راحتی همراه با کمی خودنمایی است و از شما می خواهد کمی پر زرق و برق تر از این  استایل روزمره لباس هایتان را انتخاب کنید. یک دامن زیبا با یک شومیز، یک پیراهن کوتاه همراه با ساپورت و اکسسوری های جذاب مثل جواهر ، بدلیجات دستمال گردن و نیز صندل یا کفش های بدون پاشنه مناب ترین گزینه های پیش روی شما هستند. می توانید از شلوارهای جین مام استایل، جذب و … برای این استایل استفاده کنید اما این نکته را در نظر بگیرید که آن را با شومیز لنین و کفش پاشنه بلند ست کنید.

استایل شیک برای مهمانی های خاص و مهم

انتخاب یک استایل کژوال برای مهمانی های مهم و خاص به نظر مشکل می آید . اما در حقیقت برای مراسم هایی مثل تولد و عروسی لباس هایی از سبک کژوال وجود دارد و شما از این بابت مطمئن باشید که دیگران خواهند گفت :”چقدر زیبا و جذاب به نظر می رسد!”

انتخاب لباس ها و سوتین های جذب برای این مراسم ها ضروری نیست و این مورد به خود شما بستگی دارد.

این نوع از استایل های زنانه به بانوان این امکان را می دهد که در مراسم ها در عین راحتی شیک و جذاب به نظر برسند. برلی مثال دامن های کوتاه همراه با تاپ مجلسی یا شلوار پارچه های کلاسیک با یک بلوز آف شلدرز (بلوز هایی با یقه باز ) برای جشن تولد مناسب و جذاب هستند . علاوه برآن پیراهن های حریر و یا یک سرهمی بهترین گزینه برای جشن های عروسی هستند . اما باید کفش پاشنه بلند و ناخن های آراسته را از یاد نبرید.

نکته مهم که باید آن را در نظر بگیرید این است که شلوار جین را فراموش کنید!

استایل کژوال برای تفریح

استایل مناسب برای روز های تفریح حتما باید کژوال باشد ، چون اگر این طور نباشد نمی توانید راحت باشید و خوش بگذرانید. این استایل مناسب تفریح می تواند کمی به استایل کژوال روزمره نزدیک باشد اما باید کمی با آن متفاوت باشد. مثلامی تواند رنگی تر و با طرح های بیشتر باشد. به عنوان مثال ، بلوزهای پنبه ای ساده همراه یک مانتوی ساده و رنگی ، شلوار های جین یا کتانی یا پیراهن دار طرح دار به همراه مانتو جلوباز مناسب و راحت هستند.

استایل کژوال زنانه شیک

ماهیت این استایل راحتی و درعین حال شیکی است.برای داشتن این استایل باید از پارچه های ساده و مینیمال اما لوکس استفاده کنید. پارچه باید طرح خلوتی داشته باشد اما جنس آن باید بسیار لوکس باشد.

اکسسوری و کفش 

چه کفش و اکسسوری مناسب استایل کژوال هستند؟

در جواب این سوال باید بگوییم باید ماهیت این استایل که راحتی است را در نظر بگیریم. اکسسوری های استفاده شده دراین استایل باید ازراحتی کافی برخوردار باشند . برای مثال برای انتخاب کفش می توانید صندل های پاشنه تخت ویا یک جفت اسنیکر ورزشی را انتخاب کنید. البته باید نخست نوع استایل خود را معین کنید . برخی از استایل ها به اکسسوری نیازی ندارند.

استایل اسمارت کژوال زنانه چیست؟

اسمارت کژوال یکی از سبک‌ های مختلف لباس پوشیدن است و همان طور که گفتیم، همچنان برای بسیاری از طرفداران مُد، مبهم مانده است. سبک اسمارت کژوال، راحت و تا حدی رسمی است؛ بنابراین، خوش تیپ بودن و داشتنِ ظاهری جذاب، مستلزمِ برقراری تعادل میان این دو است.اگر می ‌خواهید با این سبک از لباس پوشیدن به مراسم خاصی بروید، باید لباس‌ هایی را انتخاب کنید که شیک، و در عین حال، راحت باشند.

تفاوت استایل اسمارت کژوال با استایل بیزینس کژوال

معمولاً استایل شیک و سادۀ اسمارت کژوال را با استایل بیزینس کژوال اشتباه می ‌گیرند.
استایل اسمارت کژوال، در واقع  نمونۀ پیشرفتۀ استایل بیزنس کژوال است. گرچه بسیاری از لباس ‌های این دو استایل مشترک هستند؛ اما تفاوت ‌هایی هم میان آن‌ ها وجود دارد.
در سبک بیزینس کژوال، باید لباس هایتان را با دقت و احتیاط بیشتری انتخاب کنید؛ اما سبک اسمارت کژوال، منعطف‌ تر است؛ طبق مُد روز پیش می ‌رود و در نتیجه، دستتان برای انتخاب لباس بازتر است؛

به عنوان مثال، کت‌ های بلیزر، هم برای استایل بیزینس مناسب هستند، هم برای استایل اسمارت کژوال؛ با این تفاوت که اگر می ‌خواهید طبق سبک بیزینس  لباس بپوشید، باید کت بلیزر سورمه ‌‌ای یا مشکی انتخاب کنید؛ اما اگر می ‌خواهید به این سبک لباس بپوشید، می ‌توانید از میان رنگ‌ های بیشتری انتخاب کنید و دستتان در انتخاب بازتر است.
رنگ‌ های قهوه‌ ای پر رنگ، سبز پر رنگ و آبی سیر، گزینه‌ های بسیار مناسبی برای استایل اسمارت کژوال هستند.

 

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید


شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: