بوتاکس

بوتاکس چیست ؟ هر آنچه که باید در مورد مزیت ، مراقبت ها ، عوارض و هزینه های آن باید  بدانید.

 

بوتاکس
بوتاکس

 

 

بوتاکس از سمی به نام بوتولینوم ترکیب و ساخته شده است . هنگامی که صحبت از سم می شود ، ممکن است یک مقداری خوفناک به نظر برسد . اما به هیچ وجه  نگرانی وجود ندارد! .. اگر در مقادیرهای کنترل شده استفاده شود به طور قطع بدون خطر است . تزریق بوتاکس که  در قسمت  زیر پوست انجام می گیرد ، باعث فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک صورت خواهد شد و برای مدت زمانی سبب جوانی و شادابی پوست می شود.

 

امکان پذیر است به خاطر دارا بودن پیشانی محکم در برخی افراد، بوتاکس را تا حدودی، یک کار نه چندان خوب بدانند، اما برای اشخاصی که سعی در درمان آن داشته اند، سخت است که متوجه شوید آن ها کار خاصی روی پوست شان انجام داده باشند..

 

اثرات قابل قبول و مطلوب بیشتر از یک بحث معمول  زیبایی شناسی است ، مخصوصاً برای افرادی که بیش از حد  دچار تعرق می شوند و بسیار عرق می کنند ، برای غیر فعال کردن غده های عرق از بوتاکس  استفاده می کنند. این طور  نظر می رسد که  عموم مردم اغلب در مورد بوتاکس صحبت می کنند ف اینکه فقط در مورد آن صحبت می کنید  یا این که آیا شما به این مقوله بوتاکس تامل می کنید یا نه،باعث منفی ترسیم شدن در ذهن می شود.به طور قطع ،  این موضوع برای همه عموم جامعه نیست، و اگر شما نیاز به آن را احساس نکنید، قطعا شما در ادامه می توانید احساس راحتی کنید،.

 

از بوتاکس ، در چه ناحیه های از بدن استفاده می شود؟

بوتاکس ، بیشترین مکان هایی که تزریق می شود، ناحیه پنجه کلاغی یا (پاکلاغی) در اطراف نواحی چشم است، چروک های گلابلا بین چشمها (بین دو ابرو)، چین و چروک های افقی در پیشانیو شیار ها و چروک های روی پیشانی . هنگامی که بوتاکس به غدد عرق تزریق می شود، بوتاکس قادر خواهد بود به طور کامل بو و تعرق را متوقف سازد.

 

مدت زمان تاثیر بوتاکس چه مقدار می باشد؟

 

بلافاصله بعد از آغاز درمان، بوتاکس در هر شرایطی، از یک روز تا ده روز زمان می برد تا بهبودیابد و به طور متوسط، حدود سه تا هشت ماه طول می کشد؛ زیرا این مقدار زمانی است که طول می کشد تا بدن شما گیرنده های جدید در عضله بسازد.

آیا بعد از بوتاکس ، باید از انجام کارهایی پرهیز کرد؟

به طورقطع خیر ، اگر پزشک شما، این روش را دقیق و به نحو احسن انجام داده باشد، بوتاکس به هیچ سمتی حرکت نخواهد کرد. زیراجای سوزن ها و اثر در عرض چند دقیقه محو می شوند. تزریق بوتاکس انجام شده ، چند میلی متر پخش می شود و  به گیرنده ها متصل می شود.

بوتاکس بعد ار تزریق مستلزم چه مراقب هایی است؟

 

تا ۵ ساعت پس از تزریق کارهای زیر انجام نشود :

 

۱ – آب زدن

 

۲ – خارش – ماساژ پیشانی دور چشم

 

۳ – آرایش کردن

 

۴ – زدن عینک آفتابی

 

۵ – سر خم کردن

 

۶ – دراز کشیدن و خوابیدن

 

۷ – الکل ، کافیین و سیگار مصرف نشود

 

– تا سه روز از کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی جلوگیری کنید

 

– درصورت التهاب و کبودی یخ گذاشته شود.

 

– درصورت سردرد استامینوفن ساده استفاده شود

 

– به مدت سه شب بالشت بلند زیر سر قرار گیرد

 

۴۸ ساعت پس از تزریق ، اثر بوتاکس شروع شده و تا دو هفته به اوج می رسد.

 

انواع کاربردهای تزریق بوتاکس چیست

 

فرایند تزریق بوتاکس و تاثیر گزاری آن

از سم بوتاکس خالص به مقدار لازم و مشخصی در پزشکی در حالت و قالب ، استریل  برای مقاصد درمانی و زیبایی استفاده شود. پس از تزریق بوتاکس در ناحیه یا نواحی های ماهیچه  و همچنین با کاهش فعالیت و حرکت عضلات از طریق بلوک ایمپالس عصبی ،  باعث شل شدن آن می شود وباعث می شود تدریجی سطح پوست صاف شود و چروک های نسبی تا و متوسط و حتی دارای شدت هم  نمود پیدا نخواهند کرد. با التفات به نظر پزشک وبا در نظر گرفتن زمان مدت تاثیر گزاری  دارو و فاصله تزریق دارو تعیین می گردد

 

تاثیرات درمان و ضد درد بوتاکس فقط به علت تاثیر در شل شدن عضلات نیست، بلکه  بوتاکس با جلوگیری از از ترشح استیل کولین از پایانه های عصبی مانع از ترشح انتقال دهنده های عصبی همچون ماده پی می شود

 

کارایی و تاثیرات بوتاکس در زیبایی

 

۱٫چین و چروک های پوستی به گذشت زمان  به دلیل  عواملی مختلفی مانند تغییرات سلولی، کاهش استرس ،  تماس با نور خورشید، آسیب ناشی از رادیکال های آزاد و کلاژن سازی پوست و … ظاهر می شوند.

 

۲از بین بردن خط چشم

  1. ۳٫ .ممانعت از توسعه چین و چروک های استاتیک (ناشی از کاهش کشسانی پوست)؛

 

رفع خطوط پاکلاغی در اطراف چشم ۴٫ ؛

 

۵٫بالا کشیدن گوشه لب های آویزان؛

 

  1. از بین بردن چین و چروک ها در ناحیه گردن، چانه و دور لب

 

۷٫بهبود حالت چهره و ابرو؛

 

 

.بالاتر بردن نوک بینی، از دیگر کاربردهای بوتاکس در زمینه زیبایی است ۸٫ ؛

 

  1. جلوگیری از دیده شدن بیش از حد لثه در هنگام خندیدن.

کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس

 

۱٫رفع تعریق زیاد در کف دست و پا و زیر بغل (هیپروهیدروزیس)؛

 

  1. رفع دندان قروچه با کاهش حجم عضلات مسئول جویدن؛

 

فشرده سازی و تحلبل عضلات ساق پا۳٫

 

درمان کمردرد ۴٫ ؛

 

  1. درمان کجی گردن با رفع انقباض عضلات گردن (تورتیکولی) ؛

 

درمان اسپاسم های ناشی از گردن ۶٫ ؛

 

۷ درمان پلک زدن بیش از حد و غیر قابل کنترل (بلفارواسپاسم) ؛

 

  1. ؛ رفع سفتی و اسپاسم عضلات ناشی از پارکینسون و فلج مغزی

 

۹٫رفع سفتی و اسپاسم عضلات پس از سکته؛

 

رفع شل شدگی اسفنکتر تحتانی مری (آشالازی) ۱۰٫

 

۱۱٫درمان میگرن و سردردهای تنشی و خوشه ای؛

 

درمان شقاق مقعد ۱۲٫ ؛

 

  1. پیشگیری از انقباض کپسولی در افراد دارای پروتز پستان

 

  1. درمان اختلالات ماهیچه ای چشم همچون تنبلی و لوچی چشم ؛

 

۱۵٫درمان مثانه بیش فعال و بزرگی پروستات؛

 

رفع اسکارهای برجسته و گوشت اضافه؛۱۶٫ ؛

 

 

بوتاکس پیشانی

 

بوتاکس ناحیه  پیشانی یکی از روش های پر آوازه برای درمان اخم و چین و چروک صورت می باشد. البته این روش درمانی که  شاید برای همگان شناخته شده نباشد ، معایبی نیز دارد.

بوتاکس یکی از رویه های معرفی شده برای درمان چین و چروک درناحیه های متعددی از  صورت از جمله گونه ها، دور چشم وپیشانی و  دیگر محل های صورت می باشد. بوتاکس به وسیله  تزریق وارد بدن می شود و سبب فلج کردن عضلات انقباضی در محل مورد نظرمی شود. بوتاکس در حقیقت سم آماده شده باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم می باشد. پس از تزریق بوتاکس در ناحیه  پیشانی این مواد جذب عضلات مد مظر خواهد شد  و با گذشت زمان و با جلوگیری از آزاد شدن ماده ای ، سبب انقباض عضلات می شود،. به این طریق  دیگر چین و چروک ها شما را اذیت نخواهند کرد و از داشتن صورتی ۰شفاف و زیبا ،  تا مدت زمان مخصوصی می توانید لذت ببرید. کاربردی این دارو برای ااشخاصی که چین و چروک کمتری دارند، زیاد است و تاثیر به سزایی دارد.البته که باید  در استفاده از این دارو دقت لازم صورت پذیرد..

 

 

مزیت های  بوتاکس پیشانی

 

افزون بر دلیل عمده  استفاده از بوتاکس یعنی فلج کردن عضلات بدن که از چین و چروک ها جلوگیری می کند ، مزایدیگری نیز برای  بوتاکس پیشانی وجود دارد . حفظ زیبایی و جوانی پوست  دومین مزیت استفاده از بوتاکس پیشانی است. اگر قصد دارید  پوستی با نشاط و شاداب تر داشته باشید و می توانید با استفاده از بوتاکس پیشانی زیبایی آن را چند  برابر کنید ، افزون  بر مزیت ها ، نتایج واضح و مبرهن است که  بوتاکس پیشانی می تواند برای اشخاصی که تعریق زیادی دارند ْ‌ تاثیر زیادی  باشد. همچنین در این نتایج دیده شده  است که بوتاکس باعث کاهش سردردها و   دردهای میگرنی شده است. البته هنوز نمی توان به طور دقیق این موضوع را عنوان کرد.همچنین  تزریق بوتاکس در مردانی دچار بزرگی غده پروستات هستند  آنها باعث کوچکتر شدن این غده می شود.

 

عوارض و معایب های بوتاکس پیشانی

 

البته  افزون بر مزیت هایی  که بوتاکس دارد، می تواند معایبی نیز داشته باشد. از جمله شایع ترین معایب بوتاکس پیشانی می توان به ایجاد تورم و عفونت در  نواحی صورت نام برد. همچنین این مشکل نیز در برخی اشخاص بسیار دیده شده است که تزریق بوتاکس پیشانی باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در شخص شده است. البته بوتاکس پیشانی به تنهایی نمی تواند عوارض چندانی داشته باشد، دوز مصرف این دارو می باشد که  این عوارض را به وجود می آورد،. عوارض موقت و معمول  این دارو نیز سردرد و تهوع . التهاب و  خارش می باشد که هستند و پس از مدت زمان مخصوصی از بین می رود..

 

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

 

سوالی که بسیار پرسیده می شود  و تعداد زیادی آن را جویا می شوند، این است که چه افرادی  نباید بوتاکس کنند؟ طبیعتا چند گروه خاص هستند که تحت هیچ وجه نباید بوتاکس کنند؛ چرا که انجام این کار برای سلامتی آنها  عوارض بسیار زیادی برای خواهد داشت. از جمله این افراد می توان به افرادی که سنی کمتر از ۱۸ سال یا بیشتر از ۷۵ سال دارند را نام برد . همچنین زنان باردار نیز بهتر است اجتناب کنند انجام آن اجتناب کنند و افرادی  افرادی که دچار بیماری های قلبی و عروقی هستند و بیماری های مربوط به انعقاد خون هستند و از داروهای انعقادی استفاده می کنند، هرگز نباید این کار را انجام دهند و یا از بیماری های عفونی رنج می برند نیز بوتاکس برایشان ممنوع است. همچنین افرادی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند نیز نباید بوتاکس پیشانی را انجام دهند.

 

بوتاكس چیست و چه تاثیری بر جوانسازی صورت دارد

 

بوتاكس شکل تغییر یافته سم باكتری كلستریدیوم بوتولینوم است. معمولا این باکتری باعث مسمومیت غذایی می شود، اما با تغییر ساختار این سم، دارویی به نام بوتاكس شکل گرفته است  كه فواید دارویی مختلف و به سزایی دارد . بوتاكس در واقع اسم تجاری این دارو است كه توسط  ایالات متحده آمریکا ساخته می شود .

 

بوتاکس چیست

 

تحت عنوان کلی کارایی های بوتاكس را می توان به دو دسته زیبایی و درمان تقسیم كرد. کاربرد های زیبایی در بوتاکس برای رفع چین و چروک های حركتی، متوقف كردن پیشرفت چروک های ثابت در       پیشانی، چین های دور لب و چین های چانه و گردن و  دور چشم، خط اخم، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بوتاکس

 

خانم های باردار یا در دوران شیردهی و  افرادی که بیماری های عصبی عضلانی مانند میاستنی داشته باشد  و همچنین در حضور عفونت فعال در محل تزریق مانند وجود جوش چرکی مصرف بوتاكس توصیه نمی شود. به این مورد توجه کنید که بوتاکس هر نوع چین و چروکی را از بین نمی برد و  بوتاکس را به همه ی نواحی صورت نمی توان تزریق کرد، زیرا باعث فرم غیر طبیعی صورت می شود

 

 

بیشترین تاثیر و کاربرد بوتاکس در کدوم نواحی از بدن می باشد؟

 

امکان پذیر است که خودتان هم بدانید که از تزریق بوتاکس، بیشتر برای از بین بردن خطوط خم و چروک های  ناحیه پیشانی  استفاده می شود. همچنین می توان از آن در نواحی کنار چشم نیز استفاده کرد. این دو، مکان هایی هستند که برای تزریق این ماده، بهترین هستند و بر اساس تجربه، تزریق در ناحیه پیشانی و کنار چشم، بیشترین بازده را دارد.

 

همچنین می توان از تزریق این ماده در دیگر نقاطی مانند: خطوط خنده،   خطوط زیر چشم، اطراف لب و همچنین خط های کنار لب و زیر لب  نیز استفاده کرد. از بوتاکس می توان برای بالا بردن ابرو ها نیز استفاده کرد. اگر چه باید گفت تزریق در این ناحیه های ذکر شده . و هم سخت ترهست و هم عوارضی دارد . برای تزریق بوتاکس در نواحی به جز پیشانی و کنار چشم، باید حتما، از یک پزشک متخصص و مجرب استفاده کنید. اگر این موضوع رعایت نشود، امکان عوارض شدید واسیب رساندن به سلامتی شما  هم وجود دارد

 

کاربرد های تزریق بوتاکس

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

 

همان طور که می دانید  علت پدید شدن چین و چروک ، حرکت بیش از حد ماهیچه ها و تجمع شدن پوست است که در طی گذر زمان، سبب به جا ماندن رد آن و به وجود آمدن چین و چروک می شود. بنابراین اگر بتوان حرکت ماهیچه ها را کم کرد، چین و چروک آپدید  نخواهند شد و صورتی زیبا و شاداب خواهید داشت. بوتاکس همین کار را انجام می دهید. این ماده و سم قوی، پس از انجام تزریق، ماهیچه ها را فلج می کند و آنها را از حرکت اضافی که منجر به آشکار شدن و یا به وجود آمدن چین و چروک می شود، باز می دارد

مدت دوام تاثیر گزاری بوتاکس چه مدت است؟

 

 

اثر و تاثیر بوتاکس از دو تا شش ماه خواهد بود و پس از این مدت، به خاطر ترشح ماده ای به نام اسید کولین، عضله دوباره شروع به تکان خوردن و منقبض شدن خواهد کرد

 

بالا بردن ابروها با بوتاکس

 

با تزریق بوتاکس به قسمت ابروها، عضله زیر ابرو مستحکم تر شده و ابرو را بالاتر می برد. بنابراین این سم بسیار قوی می تواند به بالا بردن ابروها نیز کمک کند!

تزریق بوتاکس اطراف چشم

 

یکی دیگر از مشکلاتی که در حیطه زیبایی وجود دارد، خطوط اطراف چشم هستند که زیبایی شما را کاهش می دهند..

 

این ماده،  با کاهش حرکت این عضلات یا فلج کردن ماهیچه های کنار چشم سبب می شود که چین و چروک های کنار چشم که در اصطلاح خطوط خنده خوانده می شوند، از بین بروند و در واقع دیده نشوند.

تزریق بوتاکس در پیشانی

 

این مورد از مهم ترین کاربرد بوتاکس است و از دیدگاه افراد ، مفید ترین و موثر ترین  کاربرد بوتاکس درحیطه زیبایی به حساب می آید. اگر بوتاکس به پیشانی تزریق شود، باعث از کار افتادگی و حرکت نکردن ماهیچه های پیشانی و کاهندگی تحرک عضلات پیشانی می شود. این ناحیه (پیشانی) یکی از ناحیه های  بدن است که چین و چروک بسیاری دارد و همچنین توانایی  به وجود آمدن چین و چروک متعدد را دارد..

تفاوت تزریق ژل و تزریق بوتاکس چیست؟

 

بوتاکس در ناحیه پیشانی، کمترین عوارض و مطلوب ترین کارایی را  در مقایسه با سایر اندام ها در بدن دارد. این ماده در صورت تزریق به پیشانی، حرکت عضلات پیشانی را از بین می برد و در نتیجه باعث از بین رفتن چین و چروک در این ناحیه می شود.

 

بوتاکس در پیشانی  نیز هم تزریق می شود.

تزریق بوتاکس زیر بغل..

 

با تزریق بوتاکس در این ناحیه ها ، عصب هایی که به صورت عادی و روال کارشان را انجام نمی دهند، از کار افتاده و دیگر تعرقی مشاهده نخواهد شد. البته پس از یک مدت ۶ الی ۱۲ ماهه، تاثیر بوتاکس تزریق شده از بین  می رود و تعریق دوباره آغاز می شود؛ اما در اکثر موارد، پس از تزریق ، پس از مدتی بالغ بر ۲ یا ۳ سال، عصب به حالت عادی بر می گردد و تعریق هم عادی خواهد شد.

 

آیا از بوتاکس در رفع چین و چروک گردن استفاده می شود؟

 

بله؛ مطمئنا. البته تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی و کناره های چشم، بیشترین بازدهی و کارایی را دارد و همچنین عوارض کمتری نیز برای تزریق این ماده به پیشانی و دور چشم وجود دارد. اما می توان از بوتاکس برای رفع چین و چروک گردن هم استفاده کرد. این کار عوارضی را نسبت به دو مورد اصلی کاربرد بوتاکس دارد

 

به طور معمول از بوتاکس در ناحیه گردن استفاده زیادی نمی شود، زیرا باعث مشکلاتی در برای حرکت گردن خواهد شد.

اعمال و پدید شدن تاثیرات بوتاکس به چه مقدار زمان نیاز دارد ؟

 

این مورد به نوع موارد و ناحیه استفتده شده  ، مقدار مورد استفاده و البته شما بستگی دارد. اما به طور معمول بعد از حدود ۳ تا ۷ روز، تاثیرات بوتاکس قابل مشاهده می شوند و این زمان می تواند  تا ۲ الی ۶ ماه هم ادامه داشته باشد .

آیا بعد از قطع تزریق بوتاکس چین و چروک پوست افزایش پیدا میکند؟

 

خیر. وقتی که تزریق قطع شد، عضلات به صورت آرام و طبیعی  ، آرام شل خواهند شد که این باعث نمی شود که چین و چروک ها از قبل بیشتر شود.

تاثیرات سن و جنسیت در اثر گذاری بوتاکس

 

خیر. سن و جنس بر اثر گزاری  بوتاکس هیچ تاثیری نخواهند داشت و هم زنان و مردان می توانند از این سم و دارو استفاده کنند. تنها موضوعی که باید اشاره شود این است که استفاده از این ماده، محدودیت سنی دارد و فقط افراد بالای بیست سال می توانند از آن استفاده کنند.

 

همچنین باید بدانید که عده ای از افراد هستند که به طور کامل در برابر بوتاکس مقاوم اند. طبیعتا و همان طور که گفتیم، این موضوع هیچ ربطی به سن و جنس ندارد

 

عوارض بوتاکس چیست؟.

 

بوتاکس بیشتر در این دو ناحیه گفته شده تزریق می شود و به همین  سبب بهترین نتیجه در این نقاط قابل مشاهده اند. عوارضی که ممکن است در نقاط  نواحی به وجود بیایند عبارت است از: ، التهاب پوست کوفتگی، درد ناحیه مورد نظر که البته تمامی این موارد کاملا موقتی بوده و پس از مدتی هم از بین خواهند رفت.

 

اگر چه عمل تزریق در نقاط دیگر، توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، هم نتایج مطلوب تر و تسریع تر می باشند و هم عوارض بسیار کمتری را شاهد خواهید بود.

 

بوتاکس

تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی

 

می دانید که به طور کلی، در زمان بارداری و شیردهی، مصرف هر گونه داروی اضافه ممنوع است. البته چون بوتاکس به طور مستقیم در شیر مادر وارد و ترشح نمی شود، شاید بتوان آن را در هنگام زایمان و یا شیردهی استفاده کرد. البته این موضوع هم اهمیت امیز است که در دوران بارداری و شیردهی نیاز اساسی به آن ندارید بنابراین می توانید آن را استفاده نکنید و استفاده آن را به زمان دیگری موکول کنید.

نکاتی که بعد از تزریق بوتاکس باید رعایت شود

 

نکاتی که در ادامه ذکر خواهند شد، نکاتی ضروری هستند که باید پس از تزریق بوتاکس رعایت شوند و عدم رعایت آنها مشکل آفرین خواهد بود.

 

پس از تزریق بوتاکس، نباید تا ۵ ساعت روی زمین دراز کشید.

ماهیچه ها و عضلاتی که در آنها تزریق انجام شده را باید به طور ارادی منقبض

برای مدت چند ساعت باید از کیسه یخ بر روی موضع تزریق شده استفاده کرد.

روی محل تزریق را نباید به هیچ وجه ماساژ داد

 

مدت زمان بهبودی و ریکاوری پس از تزریق بوتاکس

 

معمولا ، پس از ۳ تا هفت روز، تاثیرات آن آغاز می شوند. این مدت زمان با توجه به نوع داروی تزریق شده، نوع پوست شما و حتی تجربه پزشک شما  هم وابسته است و ارتباط دارد. بعد از تزریق نیز، نیازی به استراحت بسیار زیاد نخواهید داشت ولی باید تا حدود ۴ ساعت، بر روی زمین دراز نکشید. همان طور که گقته شد، اثرات بوتاکس از ۲ تا ۶ ماه باقی خواهند ماند.

 

 

 

مدت زمان ریکاوری پس از تزریق بوتاکس

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید