فواید چای بابونه 

 

خواص چای بابونه
خواص چای بابونه

 

چای بابونه چیست؟

چای بابونه یک داروی سنتی است که از گلهای بابونه خشک استفاده می شود.

بابونه حاوی مواد شیمیایی به نام فلاونوئیدها است. این فلاونوئیدها نوعی ماده مغذی موجود در بسیاری از گیاهان هستند و در اثرات دارویی بابونه نقش بسزایی دارن که خواص چای بابونه را افزایش می دهد.

محققان هنوز مطمئن نیستند چه مواد شیمیایی دیگری در بابونه موجود است و فواید آن را بیان می کند.

 

فواید چای بابونه

مزایای احتمالی چای بابونه ، که بیشترین شواهد در آن وجود دارد ، شامل موارد زیر است:

۱٫کاهش درد قاعدگی

مطالعات متعددی چای بابونه را با کاهش شدت گرفتگی قاعدگی مرتبط کرده است. به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که مصرف چای بابونه به مدت یک ماه می تواند درد گرفتگی قاعدگی را کاهش دهد. زنان در این مطالعه  ، همچنین اضطراب و پریشانی کمتری را که همراه با درد پریود بود گزارش کردند .

۲٫درمان دیابت و کاهش قند خون 

باز هم ، برخی از تحقیقات نشان داده اند که چای بابونه می تواند قند خون را در مبتلایان به دیابت کاهش دهد . تحقیقات نشان نمی دهد که خواص چای بابونه یک جایگزین مناسب برای داروهای دیابت است ، اما ممکن است یک مکمل مفید برای درمان های موجود باشد.

به طور مشابه ، یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ در مورد موش ها نشان داد که مصرف مداوم چای بابونه ممکن است از افزایش قند خون جلوگیری کند. این اثر باعث کاهش خطر درازمدت عوارض دیابت می شود و نشان می دهد که بابونه می تواند نتایج دیابت را بهبود بخشد

۳٫جلوگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان از بین رفتن تدریجی تراکم استخوان است. از خواص چای بابونه از بین رفتن خطر شکستگی استخوان و حالت ایستاده را افزایش می دهد. در حالی که هرکسی می تواند  دچار پوکی استخوان شود . این بیماری بیشتر در بین زنان یائسه است. این تمایل ممکن است به دلیل اثرات استروژن باشد.

یک مطالعه ۲۰۰۴ نشان داد که چای بابونه ممکن است اثرات ضد استروژنی داشته باشد. همچنین به تقویت تراکم استخوان کمک کرده است ، اما نویسندگان این مطالعه هشدار داده اند که برای اثبات این مزیت آشکار ، تحقیقات بیشتری لازم است.

۴٫کاهش التهاب

التهاب یک واکنش سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت است. خواص چای بابونه حاوی ترکیبات شیمیایی است که ممکن است التهاب را کاهش دهد . با این وجود ، التهاب طولانی مدت با طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی از جمله بواسیر ، درد دستگاه گوارش ، آرتروز ، اختلالات خود ایمنی و حتی افسردگی مرتبط است .

۵- درمان و پیشگیری از سرطان

برخی مطالعات حاکی از آن است که چای بابونه ممکن است سلولهای سرطانی را هدف قرار داده و یا حتی در وهله اول از رشد آن سلول ها جلوگیری کند. با این حال ، تحقیقات تاکنون بی نتیجه است و دانشمندان می گویند کار بیشتری برای اثبات ادعاهای ضد سرطان بابونه لازم است. همچنین ، اکثر تحقیقات مدلهای بالینی را در حیوانات بررسی کرده اند ، نه در انسان.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ به مقایسه قدرت مقابله با سرطان چای های نافع و بابونه پرداخت. هر دو قادر بودند تومورهای سرطانی را به صورت انتخابی هدف قرار دهند ، اما اثرات چای نژاد قدرتمندتر بود.

۶٫کمک به خواب و ایجاد آرامش

تصور می شود که چای بابونه به طور گسترده ای به افراد در آرامش و خوابیدن کمک می کند. با این حال معدود آزمایشات بالینی این آزمایش را انجام داده اند که این خاصیت و خواص چای بابونه را تایید می کند.

در یک بررسی از شواهد موجود ، ۱۰ نفر از ۱۲ بیمار قلبی عروقی گفته اند که مدت کوتاهی پس از مصرف چای بابونه خوابیده اند. تعداد معدودی از مطالعات دیگر که به مدلهای بالینی نگاه می کنند نیز نشان می دهند که چای بابونه ممکن است به افراد در آرامش کمک کند.

در یک مطالعه با استفاده از موش صحرایی ، عصاره بابونه به جوندگان مبتلا به خواب کمک کرد که به خواب بیایند. بسیاری از محققان معتقدند که چای بابونه ممکن است مانند بنزودیازپین عمل کند . بنزودیازپین ها داروهای تجویزی هستند که می توانند اضطراب را کاهش داده و خواب را القا کنند. برخی تحقیقات نشان می دهد که بابونه به گیرنده های بنزودیازپین متصل می شود.

۷٫درمان علائم سرما خوردگی

شواهد حکایتی و برخی مطالعات نشان می دهد که استنشاق بخار با عصاره بابونه می تواند برخی از علائم سرماخوردگی را تسکین دهد. بنابراین خواص چای بابونه در سرماخوردگی نیز موثر است.

۸٫درمان شرایط خفیف پوست

یک مطالعه کوچک در سال ۱۹۸۷ نشان داد که استفاده از عصاره بابونه به طور مستقیم در بهبود زخم کمک می کند. به همین ترتیب ، چند مطالعه نشان داده اند که پمادهای بابونه ممکن است به اگزما و شرایط ملتهب پوستی ملتهب کمک کند ، اگرچه به اندازه کرم هیدروکورتیزون مؤثر نیستند.

۹٫چه کسانی باید از چای بابونه پرهیز کنند؟

گروه های زیر باید از بابونه خودداری کنند ، مگر اینکه توسط پزشک توصیه شود:

افرادی که سابقه آلرژی شدید دارند ، به خصوص در گرده ها : بابونه ممکن است به گرده سایر گیاهان آلوده باشد ، بنابراین می تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند.

افرادی که قبلاً واکنش آلرژیک ، حتی خفیف نسبت به محصولات بابونه داشته اند : باید از بابونه پرهیز کنند ، زیرا واکنش های آلرژیک با گذشت زمان بدتر می شوند.

نوزادان و کودکان بسیار خردسال : چای بابونه ، مشابه عسل و برخی محصولات طبیعی دیگر ، ممکن است آلوده به اسپورهای بوتولیسم باشد. اکثر بزرگسالان سالم می توانند با عفونت مقابله کنند ، اما ممکن است نوزادان نتوانند. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که نوزادان و کودکان خردسال از عسل خودداری کنند و همچنین باید از تولید بابونه خودداری کنند .

همچنین استفاده از بابونه به عنوان جایگزینی برای درمان های پزشکی اثبات شده نیز بی خطر نیست. اگر کسی داروهای خاصی مصرف می کند ، باید از پزشک خود در مورد تداخلات احتمالی با چای بابونه سؤال کند.