خواص گیاه بابونه

خواص گیاه بابونه

فواید گیاه بابونه و تاثیر آن بر سلامتی

خواص گیاه بابونه
خواص گیاه بابونه

تاثیر گیاه بابونه بر بدن

بابونه یکی از باستانی ترین گیاهان دارویی است که برای بشر شناخته شده است.

گلهای خشک شده بابونه حاوی ترپنوئیدها و فلاونوئیدهای زیادی است که به خواص دارویی آن کمک می کند.

آماده سازی بابونه معمولاً برای بسیاری از بیماری های انسانی مانند التهاب ، تب یونجه ، اسپاسم عضلانی ، اختلالات قاعدگی ، بی خوابی ، زخم ها ، اختلالات دستگاه گوارش ، درد روماتیسمی و بواسیر استفاده می شود. روغنهای اساسی بابونه در مواد آرایشی و آروماتراپی بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.خواص گیاه بابونه از روزگاران قدیم مطرح بوده است.

۱٫ حاوی بیو اکتیو

ترکیبات مختلف فعال زیستی در بابونه وجود دارد که به عنوان داروهای دارویی و آرایشی از آنها جدا شده و مورد استفاده قرار می گیرند .

(این گیاه حاوی ۰٫۲۴٪ -.۹٫۹ روغن فرار ، متشکل از انواع روغنهای مجزا است.

هنگامی که در معرض تقطیر بخار قرار دارد ، روغن در هنگام خنک شدن از رنگ آبی درخشان تا سبز عمیق باز می شود اما پس از ذخیره به رنگ زرد تیره می شود. با وجود محو شدن ، روغن قدرت خود را از دست نمی دهد.

۲٫موثر در سلامت

خواص گیاه بابونه ، شناخته شده است ، که در اشکال مختلف آماده سازی آن مورد استفاده قرار می گیرد.

پودر خشک گل بابونه توسط بسیاری از افراد به دلیل مشکلات سلامتی سنتی توصیه و مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد دارویی معمولاً با استفاده از آب ، اتانول یا متانول به عنوان حلال از گلهای خشک بابونه استخراج می شوند و عصاره های مربوطه به عصاره های آبی ، اتانولی (الکلی) و / یا متانولی شناخته می شوند.

عصاره بهینه بابونه حاوی حدود ۵۰ درصد الکل است .  کیسه های چای بابونه نیز در بازار موجود است ، حاوی پودر گل بابونه ، خالص یا مخلوط شده با سایر گیاهان دارویی محبوب.

تنتور بابونه همچنین ممکن است به عنوان یک قسمت گل بابونه در چهار قسمت از آب که دارای ۱۲ درصد غلات است ، تهیه شود ، که برای اصلاح اسهال تابستانی در کودکان استفاده می شود و همچنین از مواد پاک کننده برای جلوگیری از گرفتگی استفاده می شود.

گلهای بابونه به طور گسترده به تنهایی استفاده می شود ، یا همراه با گلهای خشخاش خرد شده ، به عنوان گلدان یا منشا گرم برای درد التهابی یا عصب احتقانی احتقانی و در موارد تورم خارجی مانند تورم صورت همراه با عفونت زمینه ای یا آبسه ایجاد می شود..

۳٫حاوی آنتی اکسیدان و . . .

به طور سنتی ، بابونه قرن ها به عنوان داروی ضد التهاب ، آنتی اکسیدان ، قابض خفیف و شفابخش مورد استفاده قرار می گرفته است.

. خواص گیاه بابونه به عنوان داروی سنتی ، از آن برای درمان زخم ها ، اگزما ، نقرس ، سوزش های پوستی ، کبودی ، سوختگی ، زخم های کانکر ، نورالژی ، سیاتیک ، درد روماتیسمی ، بواسیر ، ورم پستان و سایر بیماری ها استفاده می شود .

در خارج از کشور از بابونه برای درمان بثورات پوشک ، نوک سینه های ترک خورده ، آبله مرغان ، عفونت گوش و چشم ، اختلالات چشم از جمله مجاری اشک آور مسدود شده ، ملتحمه ، التهاب بینی و پیچک سمی استفاده شده است .

خواص گیاه بابونه به طور گسترده ای برای درمان التهابات پوستی و غشاهای مخاطی و همچنین برای عفونت های مختلف باکتریایی پوست ، حفره دهان و لثه ها و مجاری تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.

بابونه به شکل عصاره آبی اغلب به عنوان یک آرام بخش خفیف برای آرامش اعصاب و کاهش اضطراب ، برای درمان هیستری ، کابوس ، بی خوابی و سایر مشکلات خواب استفاده می شود .

بابونه به عنوان یک آرامبخش هضم شده است و از آن برای درمان اختلالات مختلف دستگاه گوارش از جمله نفخ ، سوء هاضمه ، اسهال ، بی اشتهایی ، بیماری حرکتی ، حالت تهوع و استفراغ استفاده شده است.

۴٫ ارزشیابی علمی

۴,۱٫ خواص ضد التهابی و ضد فلوستیک

گلهای بابونه حاوی ۱ تا ۲٪ روغنهای فرار از جمله آلفا بیسابولول ، آلفا بیسابولول اکسیدهای A&B ، و ماتریسین معمولاً به آفتابگردان و سایر فلاونوئیدها که دارای خواص ضد التهابی هستند ، تبدیل می شوند . یک مطالعه در داوطلبان انسانی نشان داد که فلاونوئیدها و روغنهای اساسی بابونه در زیر سطح پوست به لایه های عمیق تر پوست نفوذ می کنند.

۴,۲٫ خاصیت ضد سرطانی

بیشترین ارزیابی از مهار رشد تومور توسط بابونه شامل مطالعات با آپیژنین است که یکی از ترکیبات فعال زیستی بابونه است. مطالعات انجام شده بر روی مدلهای بالینی سرطان پوست ، پروستات ، پستان و تخمدان تأثیر مهارکننده رشد ( ۳۹ – ۴۳ ) را نشان داده است. در مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده است ، عصاره بابونه ناثبات کرد که اثرات مهاری رشد حداقل بر روی سلولهای طبیعی دارد ، اما کاهش قابل توجهی در زنده ماندن سلولی در رده های سلولی مختلف سرطان انسانی نشان داد.

۴,۳٫ موثر در سرماخوردگی

سرماخوردگی شایعترین بیماری انسان است. این یک بیماری عفونی خفیف ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی است. به طور معمول سرماخوردگی تهدید کننده زندگی نیست ، اگرچه عوارض آن (مانند پنومونی) در صورت عدم درمان صحیح می تواند منجر به مرگ شود. مطالعات نشان می دهد که استنشاق بخار با عصاره بابونه در علائم سرماخوردگی مفید بوده است .با این حال ، برای تأیید این یافته ها تحقیقات بیشتری لازم است.

۴,۴٫ تاثبر در شرایط قلبی عروقی

پیشنهاد شده است که استفاده منظم از فلاونوئیدهای مصرف شده در مواد غذایی ممکن است خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر قلب در مردان مسن را کاهش دهد .یک مطالعه میزان مصرف فلاونوئید ۸۰۵ مرد ۶۵-۸۴ ساله را که به مدت ۵ سال پیگیری شده بودند ، ارزیابی کرد. فلاونوئید دریافتی (تجزیه و تحلیل) به طور معکوس با مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروق کرونر همراه بود و ارتباط معکوس با بروز انفارکتوس میوکارد نشان داد. در یک مطالعه دیگر ، بر روی دوازده بیمار مبتلا به بیماری قلبی که تحت کاتتریزاسیون قلبی قرار گرفتند ، اندازه گیری های همودینامیکی بدست آمده قبل و ۳۰ دقیقه پس از مصرف خوراکی چای بابونه یک افزایش کوچک اما قابل توجه در میانگین فشار شریان بازویی نشان داد.

۴,۵٫خواص گیاه بابونه بر اگزما

نشان داده شده است که کاربردهای موضعی بابونه در درمان اگزمای آتوپیک نسبتاً مؤثر است . مشخص شد که حدود ۶۰٪ به همان میزان ۲۵/۰ کرم هیدروکورتیزونمؤثر است. بابونه رومی از نوع مانزانا ممکن است ناراحتی مرتبط با اگزما را هنگام استفاده به عنوان کرم حاوی عصاره بابونه کاهش دهد. نوع بابونه مانزانا سرشار از ترکیبات فعال است و پتانسیل حساسیت زایی مربوط به بابونه را نشان نمی دهد..

۴,۶٫ تاثیر بر دستگاه گوارش

خواص گیاه بابونه به طور سنتی برای بسیاری از شرایط گوارشی از جمله اختلالات گوارشی ، “اسپاسم” یا کولیک ، معده ناراحت کننده ، نفخ شکم (گاز) ، زخمها و سوزش دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می گیرد بابونه به ویژه در دفع گاز ، تسکین معده و شل کردن ماهیچه هایی که غذا را از طریق روده ها حرکت می کنند ، بسیار مفید است.

۴,۷٫ مفید بر بواسیر

مطالعات نشان می دهد که پماد بابونه ممکن است بواسیر را بهبود بخشد. تنتور بابونه نیز می تواند در قالب حمام سیتز استفاده شود. تنتور بابونه رومی ممکن است التهاب همراه با بواسیر را کاهش دهد.

۴,۸٫ تاثیر گیاه بابونه بر پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری متابولیک استخوانی است که در اثر توده استخوانی (پوکی استخوان) به دلیل جذب بیش از حد استخوان ایجاد می شود. مبتلایان از آسیب های نسبتاً جزئی مستعد شکستگی استخوان هستند. مأمورین شامل تعدیل کننده گیرنده استروژن یا SERM ، بی فسفونات ، کلسی تونین برای جلوگیری از ریزش استخوان ها هستند. برای جلوگیری از ریزش استخوان که با افزایش سن رخ می دهد ، عصاره بابونه به دلیل توانایی آن در تحریک تمایز و کانی سازی سلولهای استئوبلاستیک مورد بررسی قرار گرفت. عصاره بابونه برای تحریک تمایز سلول های پوکی استخوان و به نمایش گذاشتن یک اثر ضد استروژنی نشان داده شده است ، مکانیسم مربوط به گیرنده استروژن را نشان می دهد با این حال ، مطالعات بیشتری لازم است قبل از اینکه بتوان آن را برای استفاده بالینی در نظر گرفت.

۴,۹٫خواص گیاه بابونه بر دیابت

مطالعات نشان می دهد که خواص گیاه بابونه با سرکوب سطح قند خون ، افزایش ذخیره ذخیره گلیکوژن کبدی و مهار سوربیتول در گلبول های قرمز خون ، قند خون و عوارض دیابتی را بهبود می بخشد (فعالیت دارویی عصاره بابونه نشان داده شده است که مستقل از ترشح انسولین است ، و مطالعات بیشتر اثر محافظت کننده آن را بر روی سلولهای بتا پانکراس در کاهش استرس اکسیداتیو مربوط به هایپرگلیسمی نشان می دهد.

 

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید