سفید شدن موها

سفید شدن موها

چند دلیل زود سفید شدن موها

 

سفید شدن مو ها
سفید شدن مو ها

 

طبق دیدگاه علمی  معمولا سفید شدن موها از سن ۳۰ سالگی شروع می شود ، اما به سبب عوامل ژنتیکی  با اطمینان نمی توان آن را قطعی دانست .

امروزه تعداد زیادی  از جوانان را مشاهده می کنیم  که از همان سنین ۲۰ سالگی و یا  حتی کمتر نیز موهایشان شروع به سفید شدن می‌کند. با بالا رفتن سن، تعداد سلول‌های رنگ ‌ساز در پیاز مو  کم می شود و موها به‌ با رویه ای تدریجی سفید و خاکستری می‌شوند.

در حالت عادی موها از کنار خط ریش و شقیقه ها سفید می‌شوند.

موهای مادر یا پدرتان زود سفید شده است

موهایی که بسیار  زود به رنگ نقره‌ای در می‌آیند، به ژن‌های شما ارتباط  دارند . به گفته  دانشمندان ، ژن سفید شدن موها نیز همانند  طاسی از ژن‌های خانوادگی ریشه می‌گیرد. در نتیجه اگر شما والدین یا اعضای خانواده نزدیکی دارید که موهایشان بسیار زود سفید شده است، احتمال اینکه خیلی زود لابه‌لای موهایتان تارهای سفید را رویت کنید  بسیار است.

شاید پای یک بیماری خود ایمنی در میان است

بیماری خود ایمنی پوست، آلوپسی آره آتا یا طاسی نقطه ای  می‌تواند زمینه را برای رشد و ازدیاد موهای سفید فراهم کند. انجمن ملی طاسی منطقه‌ای (NAAF) اعلام کرده است اشخاصی  که به این بیماری  دچار هستند، با لکه‌های کوچک  گرد و صافی روی سرشان رو به رو می‌شوند وامکان پذیر  است که بدنشان و سرشان  به‌ طور کامل دچار بی‌مویی و طاسی شود.

دلیل و سبب  این بیماری به مشکلات سیستم ایمنی مربوط می شود.

در این صورت دستگاه ایمنی بدن به  پیاز موها  حمله کرده و سبب ریزش آنها می‌شود. هنگامی که موها  مجدد  رشد می‌کنند همگی سفید شده‌اند. اگر متوجه ریزش شدید مو و یا طاسی منطقه‌ای شده‌اید، حتماً به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

 

محیطی که در آن زندگی می‌کنید آلوده است

محققان بر این باور هستند که ، سموم و آلاینده هایی  که در محیط زندگی ما وجود دارند، عاملی برای سفید شدن زودهنگام موهابه حساب می آیند. نتیجه پژوهش‌ها حاکی از این است که عوامل شیمیایی سبب تولید استرس اکسیداتیو یا رادیکال‌های آزاد می‌شود که به تولید ملانین (رنگدانه مو) و سلامت موها آسیب می‌زنند. در این حالت نیز به‌ محض آنکه موها و موهای زائد از فولیکول خارج می‌شوند از بین می‌روند. در حقیقت اتفاقی که در فولیکول می‌افتد، اثر مهمی در سلامت موها دارد و موجب سفید شدن مو ها می شود. عوامل زیستی از تاثیر بسیاری برخوردارند، اما عوامل دیگری نیز در این روند  تاثیر گزار هستند که ذکر خواهند شد.

فول استرس هستید

به  نظر برخی متخصصان استرس در سفید شدن موها تأثیر دارد. البته ارتباط بین استرس و سفیدی موها همیشه مسئله  مورد بحث و برسی بوده . به عقیده برخی افراد، استرس عامل تحرک ژن افراد است .

متخصصان معتقد هستند اگر شما ژن سفیدی زودهنگام مو را نداشته باشید، استرس نمی‌تواند تأثیر به سزایی روی رنگ موهایتان داشته باشد.

اما اگر سفید شدن موها در ژن شما باشد، در این  شرایط و حالت است که استرس ژن‌ها را تحریک کرده و روند سفیدی موها را سرعت می‌ بخشد. مگر اینکه دست‌به‌کار شوید و استرستان را کنترل کنید.

در معرض دود سیگار هستید

قرار داشتن در معرض دود سیگار، رنگ موها را به خطر می‌اندازد،  فرقی نمی‌کند خودتان سیگار بکشید و یا کسی از اطرافیانتان سیگاری باشد. نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسیده است نشان می‌دهد سیگاری‌ها دو و نیم برابر بیشتر در معرض سفید شدن زودهنگام موها قرار می‌گیرند، چون میزان رادیکال‌های آزاد تولیدشده از سوختن توتون بسیار بالاست.

در هورمون‌های‌تان تحولی ایجاد شده است

با گذشت زمان به  علت مسائل هورمونی، رنگ ، حجم و بافت  موها دچار تحول و تغییراتی می‌شود. این تغییر اغلب  در سن ۳۰ سالگی مشاهده می‌شود. در واقع در این سن است که افراد با سفیدی موها  رو به رو شده و از معضلات  اشاره شده  گلایه می‌کنند.

اما درعین‌حال خانم‌هایی هستند که در ۵۰ سالگی و در دوره یائسگی، موی سفید ندارند. محققان همیشه به دنبال این بوده‌اند که هورمون‌ها (استروژن، پروژسترون، کورتیزول و غیره) دقیقاً با چه مکانیسمی روی سفید شدن موها تأثیر می‌گذارند.

اما آنچه مشخص و مبرهن است اینکه سه عامل ژنتیک، محیط‌زیست و تغییرات هورمونی تأثیر زیادی در سفید شدن موها دارند.

با افزایش سن تولید ملانین کاهش پیدا می‌کند

اگرچه هیچ‌کس انتظار پیر شدن را ندارد، اما موها گذر زمان را خوب منوجه می شوند. ملانین که تولیدکننده رنگ موهاست با گذر زمان کمتر تولید می‌شود. به گفته محققان هر ۱۰ سالی که از سن ۳۰ سالگی می‌گذرد، احتمال سفید شدن موها ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش می‌یابد. با این حالت  خیلی از افراد هم هستند که سال‌ها رنگ موی طبیعی خود را حفظ می‌کنند. مسئله غیر قابل تغییر این است که دیر یا زود رنگ موهای همه ما سفید می‌شود. بهتر است آن را فاجعه‌آمیز ندانسته و با آن کنار بیاییم

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید