شوره سر

شوره سر

شوره سر چگونه به وجود می‌آید؟

"<yoastmark

در پوست سر به‌ طور طبیعی به سبب  لایه‌لایه شدن طبقه شاخی آن، لایه‌های شاخی قدیمی را ازدست‌داده و لایه‌های جدید جایگزین می‌شوند. در حالت  معمول این سلول‌ها ظرف ۳۰ – ۲۰ روز فرایند نمو و رشد خود را  سپری ‌کرده و از سطح پوست به حالت سلول‌های مرده به بیرون  خارج و ریخته می‌شوند.

در شرایطی ‌که این رویه به شکل غیرعادی سرعت یابد، تعداد سلول‌های مرده افزایش‌ یافته و همراه با ترشحات دیگر پوست و چربی  «شوره سر» را شکل می دهند. شوره سر به  مقداری زیاد است که  عده ای از متخصصان آن را امری طبیعی می‌دانند. پس این عارضه در اثر جدا شدن سلول‌های خارجی پوست سر به وجود می‌آید و باید نسبت به درمان عارضه آن اقدام کرد.

عوامل موثر در تشکیل شوره سر

– یکی از عوامل  مؤثر در شکل گیری  مشکلات گوارشی مثل چاقی زیاد، و عدم هضم غذا و یبوست است.

– کمبودهای تغذیه‌ای (کمبود ویتامین‌ها و…) و عدم داشتن تغذیه صحیح  از سایر عوامل تاثیر گزار در رخ دادن این پدیده است.

از عوامل دیگر می توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

  • عوامل ارثی
  • کمبود خواب
  • خستگی‌های بیش‌ازحد روزانه
  • استرس‌های روحی و اختلالات عاطفی
  • هوای سرد و خشک
  • اختلالات هورمونی (به‌خصوص آندروژن‌ها)
  • واکنش‌های آلرژیک
  • گرمای بیش از اندازه
  • استفاده از کلاه‌های تنگ و چسبان
  • پوست چرب و  تعریق زیاد نیز در بروز آن مؤثر است.
عدم رعایت نظافت مو

استفاده از شامپوی نامناسب، شامپو نزدن مرتب ، عدم شست‌وشوی لازم سر طبق استفاده از شامپو و یا باقی ماندن بقایای صابون در پوست سر) و استفاده بی‌رویه مواد آرایشی مو  نیز از عوامل دیگر مؤثر  است.

استفاده بیش از  وسایل گرمایشی

آسیب‌هایی که به پوست سر وارد می‌شود مثل فر مو بیش ازحد،  بابلیس، سشوار زدن و رنگ کردن و مش زدن مکرر مو.

استفاده از برخی داروها

از دیگر عوامل تاثیر گزار در رخ دادن  استفاده برخی داروها مثل کلرپرومازین ، سایمتیدین، داروهای ضد فشارخون بالا است.

همچنین شوره ممکن است علت میکرو ارگانیسمی و نیز قارچی داشته باشد، قارچی به نام مالاسزیا فورفور موجب ایجاد شوره سر می‌شود.

انواع شوره سر

شوره سر به دو حالت دیده می‌شود:

شوره موهای چرب: در این نوع شوره، پوسته‌های چرب مو البته بزرگتر به هم چسبیده بوده و نمی‌ریزند بلکه یک حالت چسبنده و تراکم شکل  در پوست سر به وجود می‌آورند که شخص را بسیار ناراحت می‌کند. اغلب اوقات این نوع شوره سر با خارش و گاهی بوی ناخوشایند همراه است

شوره موهای خشک: در این حالت پوسته‌ها به سر نچسبیده و به‌ شکل  پوسته‌های نازک با ظاهر پودری روی سر، اطراف گردن و شانه ها رویت می‌شوند و ظاهر بسیار زننده‌ و زشتی به وجود می‌آورند. این نوع شوره بسیار  زیاد بوده به ‌حالتی  که برخی از متخصصین وجود آن را طبیعی تلقی می‌کنند.

پیشگیری از بروز شوره سر

با قاطعیت نمی‌توان از شوره سر پیشگیری به عمل آورد. اما برای به حداقل رساندن شدت بیماری شوره سر می‌توانیم از روش‌های زیر استفاده کنیم.

استفاده از مرطوب کننده هوا: 

در محلی که هستید از یک مرطوب‌کننده هوا استفاده کنید تا هوا مرطوب شود.

مصرف رنگ مو و محصولات حالت دنده مو که در آن‌ها الکل به‌کار رفته است را محدود کنید چرا که مصرف الکل سبب خشک شدن موها می‌شود.

نخاراندن پوست سر:

اگر پوست سر خارش زیادی داشت، هرگز آن را با ناخن نخارانید چراکه این کار ممکن است باعث ایجاد عفونت گردد؛ در عوض از نوک انگشتان برای این کار استفاده کنید.

استفاده از کلاه در روز های آفتابی:

روزهایی که هوا آفتابی شدید  یا بادی یا خیلی سرد است، اگرقصد دارید  برای مدت ‌زمان بسیاری  در فضای آزاد باقی بمانید، کلاه نرم و راحتی به سر بگذارید

برس زدن مرتب موها :

برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادی دارد زیرا سبب می‌شود که و سلول‌ها تغذیه شوند و جریان خون سریع‌تر شود. هر شب قبل از رفتن به رختخواب با یک برس مویی،‌ موهای خود را از سمت های مختلف برس بزنید، به طوری که در حدود صد بار برس روی سرتان حرکت کند و در تمام نقاط خون را به جریان بیندازد.

شانه کردن مرتب موها به‌ویژه در هوای آزاد و تمیز تأثیر بسیاری در درمان شوره سر دارد. زیرا این کار موجب افزایش جریان خون و سلول‌های بافت پوست سر می‌شود. همچنین می‌توانید برای افزایش گردش خون در سر، پوست آن را با نوک انگشتان خود به‌صورت دایره‌ای ماساژ دهید.

رعایت رژیم غذایی:

پرهیز از زیاده‌روی در مصرف شیرینی‌ها، شکلات، آجیل، غذاهای سرخ‌شده و پر ادویه  و پرهیز از خوردن چربی‌های حیوانی،  غذاهایی که روی آنها فرایندهایی انجام‌ گرفته مثل انواع کنسروها و قهوه غلیظ سلامت را به موها بازمی‌گرداند. خوردن سبزی‌ها و میوه‌ها و مواد پروتئین دار به مقدار فراوان برای درمان شوره سر توصیه می‌شود. غذاهایی که ویتامین‌های A، E، B و پروتئین به حد کافی دارند، از شوره سر جلوگیری می‌کنند.

در وعده غذاهایی خود از ویتامین ب بهره ببرید و از این ویتامین استفاده کنید.

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید