فواید گیاهان دارویی ، ویتامین ها و مکمل های دارویی و تاثیر آن ها بر سلامتی

فواید گیاهان دارویی
فواید گیاهان دارویی

تستوسترون در بدن شما چه می کند؟

تستوسترون هم برای مردان و هم برای زنان هورمون مهمی است. تستوسترون در هر دو جنس از بدو تولد رخ می دهد. در زنان ، در انرژی و قدرت جسمی نقش دارد. در مردان ، شروع رشد جنسی را تحریک می کند و به حفظ سلامتی یک مرد در طول زندگی کمک می کند.

سطح تستوسترون یک مرد در اوایل بزرگسالی به اوج خود می رسد. اما این هورمون همچنان نقش مهمی در:

کاهش شدید سطح تستوسترون می تواند منجر به موارد زیر شود:

این تغییرات غیر منتظره می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. این موارد می تواند شامل شرایط سلامتی ، عوارض جانبی دارو و استفاده بیش از حد از الکل یا مواد مخدر باشد. .

فواید گیاهان دارویی و مکمل های گیاهی

روشهای درمانی جایگزین تستوسترون مانند تزریقات ، ایمپلنت ها و ژلها برای اضافه کردن تستوسترون به بدن شما شکل می گیرد . از طرف دیگر گیاهان و مکمل ها به بدن شما در ساخت تستوسترون کمک می کنند.

اثرات جانبی

تولید کنندگان مکمل های غذایی و گیاهی  نیازی به تأیید سازمان غذا و داروی ندارند  و همچنین کیفیت و ایمنی گیاهان ، مکمل ها و ویتامین ها را تنظیم نمی کند. معمولا فواید گیاهان دارویی بسیار بیشتر از اثرات جانبی آن ها می باشد . مشورت با پزشک و رعایت مصرف مناسب اثرات این گیاهان را به حداقل می رساند.

 

جینسنگ مالزی

جینسنگ مالزی  همچنین به عنوان گیاه بومی جنوب شرقی آسیا با خواص:

فواید گیاهان دارویی

به عنوان یک گیاه دارویی ، جینسنگ مالزی می تواند:

یک مطالعه نشان داد این گیاه ممکن است به بدن در غلبه بر سایر مشکلات مرتبط با تستوسترون از جمله پوکی استخوان کمک کند. مشخص نیست که جینسنگ مالزی می تواند تستوسترون را افزایش دهد یا به طور مستقیم بر استخوان مردان اثر بگذارد.

فواید گیاهان دارویی

آزمایشات بالینی انسانی جینسنگ مالزی محدود است. هیچ استانداردی برای دوز دقیق آن که فرد باید مصرف کند وجود ندارد. در یک مطالعه ، افراد ۶۰۰ میلی گرم (میلی گرم) از این عصاره مصرف کرده اند و هیچ تأثیر منفی بر روی پروفایل خون و عملکرد اعضای بدن ندارند.

عصاره پوست کاج 

عصاره پوست کاج حاوی ترکیبات طبیعی به نام پروانتوسیانیدین است  که به فروش می رسد.

در صورت مصرف شیمی درمانی ، ضد انعقاد یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی باید از این مکمل خودداری کنید. مقدار مصرف شما به سابقه سلامتی شما بستگی دارد ، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید.

فواید گیاهان دارویی

آرژنین (ال آرژنین)

بدن انسان اسید آمینه L-arginine را بطور طبیعی تولید می کند. از ال-آرژنین برای افزایش جریان خون استفاده می کنند ، که ممکن است به ED کمک کند. ال-آرژنین در بسیاری از غذاها نیز یافت می شود ، از جمله:

L-arginine سطح تستوسترون را مستقیماً افزایش نمی دهد. درعوض ممکن است به درمان علائم T پایین ، مانند ED کمک کند.

حد دوز برای L-arginine مشخص نشده است. بیشتر توصیه ها بین ۴۰۰ تا ۶۰۰۰ میلی گرم است.

مکمل های حاوی روی

کمبود روی اغلب با کمبود T همراه است. روی یک ماده مغذی اساسی است. این به بدن شما کمک می کند:

فواید گیاهان دارویی

برای حفظ سطح روی سالم باید آن را مصرف کنید. شما می توانید روی را با خوردن غذا مصرف کنید:

اما مکمل های روی فقط به تقویت سطح تستوسترون برای افرادی که کمبود روی دارند کمک می کند. مقدار توصیه شده روی ۵ تا ۵ میلی گرم برای پیشگیری یا ۲۵ تا ۴۵ میلی گرم برای افراد دارای نقص است. بسیاری از ویتامین ها و مکمل های روزانه حاوی بیشتر از ارزش روزانه روی هستند.

مصرف زیاد روی می تواند به عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت منجر شود. اثرات کوتاه مدت شامل حالت تهوع ، گرفتگی و سردرد است. اثرات طولانی مدت شامل کاهش عملکرد سیستم ایمنی ، کمبود مس و موارد دیگر است. قبل از مصرف مکمل های روی در مورد میزان دوز با پزشک صحبت کنید.

ویتامین دی

ویتامین D ، که به آن کلکالسیفرول نیز گفته می شود ، به بدن شما کمک می کند:

در یک مطالعه مشخص شد ، مردانی که ۳،۳۳۲ واحد بین المللی (IU) ویتامین D را به مدت یک سال مصرف می کنند ، به میزان قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داده اند. اما مکمل های ویتامین D فقط ممکن است برای مردانی که به شدت از نظر این ویتامین کمبود دارند ، کار کند. یک مطالعه دیگر نشان داد که مردان بدون کمبود ویتامین D پس از مصرف ویتامین D هیچ افزایش در تستوسترون ندارند.

سیر

سیر درمانی طبیعی برای:

در یک مطالعه ، میزان تستوسترون در موشها بعد از خوردن میخک سیر افزایش یافته است. با این حال ، در حال حاضر هیچ آزمایش انسانی در سطح سیر و تستوسترون وجود ندارد.

بیشتر مکمل های سیر از سیر تازه ، خشک یا یخ زده ساخته می شوند. برخی از آنها از روغن سیر و عصاره سیر پیر استفاده می کنند. مقدار مصرف آن به فرم سیر مورد استفاده بستگی دارد. دوز معمولی سیر تازه ۲ تا ۴ میخک است.

فواید گیاهان دارویی

بسلا آلبا

باسلا آلبا ، همچنین به عنوان اسفناج هندی نیز شناخته می شود ، معمولاً برای مقاصد باروری از گیاه استفاده می شود. منبع آزمایش های مربوط به حیوانات دریافت که عصاره های برگ تازه و خشک باعث افزایش سطح تستوسترون در موش صحرایی می شوند. عصاره های الکلی این گیاه بیشترین فواید را دارند. اما در حال حاضر هیچ مطالعه انسانی درباره این گیاه و سطح تستوسترون انجام نشده است.

کرایسین

کرایسین عصاره فلاونوئید است که در در گلهای آبی رنگ یافت می شود. می توانید کرین را به شکل چای یا مکمل ها مصرف کنید. امروزه بیشتر مکمل های کریسین موجود در نقاط قوت از دوز ۵۰۰ تا ۹۰۰ میلی گرم هستند.

مطالعات انجام شده در موش صحرایی نشان داده است كه كریسین می تواند باعث افزایش تحرک اسپرم ، غلظت اسپرم و سطح تستوسترون شود. اما بدن انسان ممکن است کریسین را به خوبی جذب نکند ، که می تواند فواید این عصاره را کاهش دهد.

فواید گیاهان دارویی و مکمل های دارویی اثبات شده است و تاثیر به سزایی بر سلامت بدن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید