لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

دانستنی های لازم در مورد لیزر موهای زائد

 

لیزر موهای زائد
لیزر موهای زائد

 

امروزه لیزر به عنوان یکی از راهکارهای عمده و با اساس  برای از بین بردن موهای زائد شناخته شده است.

اگر قصد  انجام عمل لیزر موهای زائد را دارید ، مطلوب است  قبل از انجام آن اطلاعاتی در زمینه  لیزر داشته باشید تا بعد از انجام لیزر موهای زائد با مشکل خاصی رو به رو نشوید  و اگر سوالی در این مورد داشتید ،  بتوانید پاسخی برای آن پیدا کنید.

لیزر چیست؟

اشعه لیزر حالت و انواعی  از پالس نور است ، که بدون این که به  بافت‌های اطراف مو آسیبی برساند به گرما تبدیل می‌شود و به واسطه مو جذب می‌شود و باعث  از بین رفتن و حتی نابودی پیاز مو می‌شود.

مطلوب ترین  و بهترین گزینه  برای از بین بردن موهای زائد در کوتاه ترین زمان ممکن لیزر است  و سبب می‌شود که رشد موهای زائد  کمتر شده  و حتی متوقف شود.

بعه طور معمول موهایی مشکی‌تر هستند و از ضخامت بیشتری برخوردارند ، با انجام عمل لیزر موهای زائد راحت تر از بین می‌روند.

کدام نقاط و ناحیه ها از بدن را نبایست لیزر کرد؟

به طور معمول لیزر نواحی اطراف چشم توصیه نمی‌شود و مطلوب استانجام لیزر این نقاط صورت نگردد  ولی اگر مصر به انجام این کار هستید ،  حتماً از پزشک تان بخواهید تا عینک‌های مخصوص این کار را در اختیارتان قرار دهد.

در قسمتی از بدن که مقصود و هدف انجام لیزر موهای زائد می باشد ، نباید تب خال ، زخم  و یا ضایعه پوستی وجود داشته باشد ، در غیر این صورت می بایست  از لیزر موهای زائد این ناحیه تا بهبود کامل خود داری کنید.

انجام عمل لیزر برای خانم‌های باردار و شیرده توصیه نمی‌شود.

 

مزایای  استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد

 

لیزر موهای زائد

لیزر مطلوب ترین گزینه برای از بین بردن موهای زائد بوده و مشکلات و درد کمتری نسبت به روش‌های دیگر دارد.

لیزر موهای زائد رویه و گزینه ای مطلوب برای درمان موهای زائد بوده و نیاز به بستری شدن ندارد..

در مدت زمان کوتاهی می‌توانید حجم بسیاری از موهای زائد را از بین ببرید.

لیزر عوارضی برای پوست نداشته و روشی بدون ضرر می‌باشد

برای چه کسانی انجام لیزر ممنوع می باشد؟

لیزر موهای زائد برای اشخاصی که :

 • اشخاص مبتلا به اگزما و یا التهاب پوست ، مطلوب است از انجام لیزر موهای زائد خود داری کنند
 • اشخاصی  که پوست خود را برنزه کرده‌اند حداقل تا سه ماه نباید لیزر موهای زائد انجام دهند.
 • افرادی که از داروی آکوتان استفاده می‌کنند به دلیل نازک شدن پوست در زمان مصرف دارو از انجام لیزر باید خودداری کنند.

.ریسک های لیزر موهای زائد

از بین بردن موهای زائد با لیزردائمی به معنای نابودی مطلق موهای زائد نمی باشد و این امر را تضمین نمی کند. برخی موها قادرند با لیزر مقاومت کنند یا بعد از درمان مجددا رشد کنند –هر چند موی جدیدی که  رشد میکند، ممکن است روشن تر و نازک تر باشد.

معمول ترین اثرات جانبی از بین بردن موها با لیزر شامل موارد زیر می شود

 

تغییرات رنگدانه:  امکان پذیر است از بین بردن موهای زائد با لیزر،  پوست را  روشن تر و یا تیره تر کند، که  اغلب به صورت موقتی میباشد. روشن شدن پوست دروحله  نخست برای افرادی  که پوست تیره تر دارند را تحت شعاع  قرار میدهد، به ویژه اگر یک لیزر نامناسب در یک محیط نامناسب انجام شود

 

خراش (سوزش) پوست: امکان التهاب ، قرمزی و ناراحتی موقتی بعد از ، از بین بردن موهای زائد با لیزر می باشد.علامت و هر نشانه ای معمولا طی چندین ساعت  از بین می روند…

 

بسیارکم، از بین بردن مو با لیزر میتواند موجب  خشکی ، تاول، اسکار، یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. دیگر مشکلات غیر  معمول که میتوانند رخ دهند شامل سفید شدن مو میباشد یا اینکه مو ممکن است به شدت در نواحی درمان شده یا در نواحی اطراف آن آغاز به رشد کند

 

به دلیل احتمال آسیب چشمی شدید از بین بردن موهای زائد با لیزر برای نواحی پلک و اطراف آن توصیه نمی شود .

 

به مدت یک روز یا دو روز بعد از لیزر، نقاط درمان شده پوست شما تشبیه به پوست آفتاب سوخته به نظر میرسد. مرطوب کننده ها  و کمپرس های سرد ممکن است کمک کننده باشند. اگر صورت شما تحت درمان قرار گرفته است شما قادر خواهید بود که از  روز بعد آرایش انجام دهید بدون اینکه پوست شما تاول بزند.

 

در ماه آینده، موی درمان شده ی شما خواهد ریخت. ماه بعد را از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا به مهار تغییرات موقتی در رنگ پوست لیزر شده کمک کند

 

چه کاری باید قبل از انجام لیزر صورت گیرد؟

بلافاصله قبل از این روند، موی شما که قصد دارد تحت این روش قرار بگیرد، باید تا چند میلی متر بالای سطح پوست چیده شود.

دستگاه لیزر مطابق با ضخامت ، رنگ و موقعیتی که قرار است مو برداشته شود و همچنین رنگ پوست شما ،  تنظیم می شود.

وابسته به منبع نوری یا لیزر مورد استفاده  ، فرد  احتیاج دارد که  محافظ چشمی مناسبی داشته باشد. همچنین محفاظت لایه های بیرونی پوست با یک ژل سرد یا یک دستگاه سرد کننده ی خاص دارای اهمیت می باشد..

افراد  قادرند از عینک های ویژه ای برای محافظت از چشمان شان ، در برابر اشعه لیزر استفاده کنند.

پزشک نیز  ممکن است یک بی حسی موضعی را روی پوست شما قرار دهد (بمالد) تا هرگونه درد و ناراحتی را در طی این روند کاهش دهد.

 

چه اتفاقی در طی از بین بردن موهای زائد با لیزر میافتد؟

پزشک یک ابزار لیزری که در دست  قرار می گیرد را روی پوست شما فشار میدهد.

وابسته به نوع لیزر، یک یک ژل سرد کننده یا وسیله ی سرد کننده روی نوک دستگاه  ممکن است به منظور حافظت از پوست شما مورد استفاده قرار بگیرد.

هنگامی که پزشک لیزر را فعال میکند، اشعه لیزر به وسیله پوست شما به کیسه های باریک (فولیکول ها)، یعنی نقطه ای  که منشا رشد مو میباشد، خواهد رسید.

شدت گرمای لیزر به فولیکول مو آسیب وارد میکند که رشد مو را مهار میکند. برخی از ناراحتی ها در پوست نیز محتمل می باشد و شما احتمالا ممکن است احساس سرما از وسیله ی سرد کننده یا ژل سرد کننده داشته باشید.

 

لیزر یک ناحیه کوچک، مانند بالای لب،  امکان پذیر است تنها چند دقیقه طول بکشد. لیزر یک منطقه بزرگتر مانند پشت ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

 

هنگامی که این رویه و مرحله کامل میشود ، امکان دارد به منظور کاهش هرگونه ناراحتی، به شما کیسه ی یخ، لوسیون یا آب سرد یا کرم ضد درد توصیه شود. شما جلسه ی بعدی خودتان را برای ۴ تا ۶ هفته بعد برنامه ریزی کنید.

 

شما درمان را تا زمان توقف رشد مو دریافت خواهید کرد

 

بعد از این  وحله چه در انتظار شماست و چه کار هایی باید انجام دهید ؟

 

ممکن است فرد  چند ساعت اولیه ی بعد از ، از بین بردن موها با لیزر، احساس التهاب و قرمزی کند.

 

برای تسکین هر گونه ناراحتی یا درد ، یخ را روی نواحی لیزر شده به کار می برند. اگر فرد بلافاصله بعد از موزدایی با لیزر، یک واکنش پوستی داشته باشد، ممکن است  پزشک یک کرم استروئیدی را در ناحیه ی تحت تاثیر قرار گرفته به کار ببرد.

 

سپس بعد از ، از بین بردن موهای زائد با لیزر، از در معرض قرار گیری با نور خورشید پرهیز کنید – هم نور خورشید به صورت طبیعی و هم بسترهای برنزه کننده – زمانی که پوست شما التیام پیدا کرد، هر زمان که در معرض نور خورشید قرار گرفتید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

شما همچنین باید خودتان را برای ریختن موها در چند روز و چند هفته اول بعداز لیزر آماده کنید. این میتواند در برخی موارد برای رشد مجدد مو مشکل ساز باشد

 چه تعداد جلسه برای درمان موهای زائد موثر است؟

 

جوابی قطعی به این سؤال نمی توان داد ،  چون  متکی و وابسیته به هر فرد و محل مورد درمان تعداد جلسات  متغییر و متفاوت است. به طور مثال  لیزر موهای صورت بیشتر از ناحیه زیر بغل به طول می انجامد و به صورت کلی به طور متوسط ۷-۳ جلسه درمان لازم است ولی ممكن است بیشتر یا كمتر طول بكشد و درصورت وجود زمینه اختلالات هورمونی به درازا می كشد.

 

 نشانه های تأثیر بر لیزر موهای زائد چیست؟

 

 • كاهش سرعت رشد
 • كاهش تعداد موها
 • نازك شدن موها
 • كمرنگ تر شدن موها كه همه اینها منجر به طبیعی تر شدن منظره محل درمان می شود

 

 عوارض لیزر موهای زائد چه می تواند باشد؟

 • عفونت
 • لك
 • سوختگی
 • فولیكولیت و آكنه

 برای انجام لیزر می بایست چه آمادگیهایی داشت؟

 

هفته قبل: بیمار از كندن مو به وسیله الکترولیز و موم اجتناب كند اما می تواند از تراشیدن یا كرمهای موبر استفاده كند. آفتاب گرفتن ممنوع است و باید  از تركیبات ضدآفتاب استفاده كند. بیمارانی كه پوست تیره تر دارند باید از كرمهای روشن كننده استفاده كنند.

روز قبل: نواحی مورد درمان را بتراشد به شکلی كه تنها يك میلیمتر از نوك مو از پوست بیرون باشد. اگر بیمار سابقه تبخال دارد مصرف آسایكلوویر را شروع كند.

روز درمان: برای ۱٫۵-۱ ساعت كرم بی حس كننده حاوی لیدوكائین و پریلوكائین استفاده میشود. اگر ناحیه مورد درمان بزرگ باشد برای جلوگیری از عوارض این داروها از پماد پیروكسیكام استفاده می كند

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید