لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن چیست و چگونه چربی ها را حذف میکند؟

 

لیپوساکشن
لیپوساکشن

امروزه گزینه های بسیاری برای کاهش حجم چربی های موضعی مثل لیزر لیپولیز مزوتراپی، کرایولیپولیز، و …وجود دارد که با این روشها و طی جلسات مختلف فرد میتواند به صورت محدودی تغییر سایز بدهد.

ولی بنظر می رسد که هنوز لیپوساکشن اثر بخش ترین گزینه تنها یا در ترکیب با شیوه های ديگر براي رفع چاقی موضعی باشد.

لیپوساکشن با ابهره مندی از مکش چربی ها را از بدن خارج می کند .

در موقع لیپوساکشن لوله هایی با سایز کوچک و با سر پهن( کانولا) از راه برش های کوچک وارد بدن ميشود و پزشک لوله را زیر پوست حرکت ميدهد تا به ناحیه ای برسد که چربی در آن جا اشباع شده است ، بعد از طريق این لوله چربی از بدن خارج می شود

در حالت کلی ، لیپوساکشن عملی است که در آن چربی اضافی با کمک ساکشن یا مکش از بدن خارج می‌شود.

در سال‌های اخیرفرایند های بهبود یافته سبب شده است فرایند لیپوساکشن راحت تر و با اطمینان تر باشد و بیمار درد کمتری حس نماید.

عمل لیپوساکشن به چه دلیل انجام می گیرد؟

مهم ترين مقصود لیپوساکشن فرم دهی یک یا چند ناحیه از بدن می باشد و کاهش وزن نیست . لیپوساکشن معمول روی نواحی انجام ميشود که ورزش و رژِیم در آن نقاط جواب دهی ندارد .

این مناطق اکثر در باسن در زنان، پشت ران و قسمت بیرونی و کمر و پشت در مردان است. در عمل لیپوساکشن مناطقی که بصورت رایج تحت عمل قرار می گیرد حاوی صورت، کمر، گردن ، پاها، پشت و بالای بازو است.

لیپوساکشن همچنين برای درمان بیماري هایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد

• عرق کردن بی اندازه در زیر بغل( تعریق زیر بغل)
بزرگی غیر طبيعي سینه در مردان( جنیکوماستیا یا سودوجنیکوماستیا)
تومور خوش خیم چربی( لیپوماس)
• مشکل در سوخت وساز چربی در بدن( لیپواستروفی)

ابن عمل برای درمان چاقی مورد استفاده قرار نمی گیرد و ترک روی پوست یا سلولیت با آن بر طرف نمیشود.

کدامیک از قسمت از بدن را میتوان ساکشن کرد

سینه ، بازو ، گردن و غبغب ، شکم و پهلو ها ، ران ها و پوبیس( ناحیه بالای قسمت تناسلی) ، باسن ، پشت و کمر، زانوها، ساق و برجستگي های پشتی و جلویی ناحیه زیر بغل

در جراحی لیپوساکشن از کدام نوع بی هوشی استفاده می شود

انواع متداولی از روشهای بی هوشی در لیپوساکشن به کار میرود .

درصورتی که قرار است که لیپوساکشن بصورت محدود و با حجم کم انجام شود، بیحسی موضعیکافی است ، ولی در صورت تمایل بیمار، بصورت هم زمان از داروهای خواب آور و آرام بخش هم استفاده مي شود.

در بعضی موارد خصوصا با حجم های بالا ی لیپوساکشن، بی هوشی عمومی کاربرد دارد.

پس از عمل چه اتفاقی می افتد

پس از عمل ناحیه تحت عمل را محکم باندپیچی ميکنند تا از پیدایشچ کبودی و درد و تورم جلوگيري شود.

با توجه به منطقه ای از بدن که تحت درمان قرار گرفته است از باند و چسب، لوله های محافظ( مثل لوله هایی که جهت درمان رگ واریس مورد استفاده قرا رمی گیرد) کمربند و ديگر لباس های محکم استفاده ميشود .

ممکن است بیمار مجبور شود به مدت سه الی چهار هفته از بانداژ محکم و لباس استفاده نماید در ظرف مدت هفت الی ۱۰ روز نخست بعد از این عمل جراحی هم کبودی و تورم رخ ميدهد و چند روز از محل برش ها مایعات بیرون ميشود و جهت کاهش پیدایش عفونت به بیمار ممکن است انتی بیوتیک داده شود.

بسياري از اشخاص پس از عمل لیپوساکشن، و بعد از این که اثر بی هوشی و داروهای آرامبخش از بین رفت قادر هستند بلند شده و حرکت کنند.

و به محض این که بیمار بهتر شد می تواند فعالیت روزمره خود را شروع نماید گرچه این دستور از چند روز تا چند هفته به طول می انجامد. بسياري از اشخاص در ظرف چند روز فعالیت های خود را از سر می گیرند.

اما درصورتی که منطقه بزرگ تری تحت درمان قرار گرفته باشد دوره درمان بیش تر طول میکشد .

روش جراحی لیپوساکشن:

به وسیله برشهای کوچک ۳- ۴ میلی متری وبا بهره مندی از لوله های فلزی باریک و دستگاه مکنده چربی های عمقی برداشته میشوند. محل برشها طوری انتخاب مي شود که اسکار آن مشخص نباشد.

یکی از روشهای نوین و جدید در لیپوساکشن، استفاده از اولترا سوند( امواج صوتی) است. به سبب وجود عوارض بیش تر استفاده از آن محدود به نواحی ای از بدن است که دربردارنده چربی متراکم بوده و با شیوه رایج قابل کشیدن نباشد.

زمان مستلزم برای لیپوساکشن بسیار متغیر بوده و وابسته به تعداد ناحیه ها و ميزان چربی که باید ساکشن گردد میتواند از یک تا چهار ساعت به طول بیانجامد.

انواع روش های عمل لیپوساکشن

لیپوساکشن با کمک بی حسی موضعی: در این نوع لیپوساکشن، از بی حسی موضعی جهت بی حس کردن نقطه ای از بدن که قرار است لوله‌های نازک و ریز در آن قرار گیرد استفاده می‌شود.

در مرحله بعدی، قبل از اینکه فرایند لیپوساکشن شروع شود، مقادیر زیادی از محلول بی حسی که معمولا در برگیرنده اپی نفرین و لیدوکایین است به بافت‌های چربی تزریق می‌شود.

لیپوساکشن با کمک بی حسی موضعی ممکن است نیازمند بیهوشی عمومی نباشد.

لیپوساکشن به کمک سونوگرافی:

این فرایند از سونوگرافی برای آب کردن چربی استفاده می‌کند و همین موضوع سبب می‌شود خارج کردن چربی از بدن راحت تر و ساده تر باشد.

این تکنیک برای از بین چربی در نواحی همچون قسمت فوقانی شکم ، گردن و اطراف بدن و پشت بسیار موثر است

لیپوساکشن به کمک لیزر:

این تکنیک از امواج کم انرژی برای آب کردن چربی استفاده می‌کند. در نهایت چربی که به مایع تبدیل شده است از طریق لوله‌های کانولا از بدن خارج می‌شود.

لیپوساکشن یک فرآیند سرپایی است که معمولا در مرکز جراحی یا بیمارستان و حتی مطب پزشک انجام می‌شود.

به طور کلی، بعد از لیپوساکشن نیازی ندارید در بیمارستان بمانید مگر اینکه حجم زیادی از چربی از بدن خارج شده باشد. در برخی از موارد بی حسی موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد
.
بعد از عمل لیپوساکشن

بعد از اینکه فرایند لیپوساکشن به پایان رسید، ناحیه ای از بدن که تحت تاثیر این فرایند قرار گرفته است به طور محکم بسته می‌شود تا از کبود شدگی و درد و تورم جلوگیری گردد.

باند‌های الاستیکی و چسب می‌تواند این ناحیه را پوشش دهد

امروزه گزینه های بسیاری برای کاهش حجم چربی های موضعی مثل لیزر لیپولیز مزوتراپی، کرایولیپولیز، و …وجود دارد که با این روشها و طی جلسات مختلف فرد میتواند به صورت محدودی تغییر سایز بدهد.

ولی بنظر می رسد که هنوز لیپوساکشن اثر بخش ترین  گزینه تنها یا در ترکیب با شیوه های ديگر براي رفع چاقی موضعی باشد.

 

در حالت کلی ، لیپوساکشن عملی  است که در آن چربی اضافی با کمک ساکشن یا مکش از بدن خارج می‌شود.

در سال‌های اخیرفرایند های  بهبود یافته سبب شده است فرایند لیپوساکشن راحت تر و با اطمینان تر باشد و بیمار درد کمتری حس نماید.

عمل لیپوساکشن به چه دلیل انجام می گیرد؟:

مهم ترين مقصود لیپوساکشن فرم دهی یک یا چند ناحیه از بدن  می باشد و کاهش وزن نیست .  لیپوساکشن معمول روی نواحی انجام ميشود که ورزش و رژِیم در آن نقاط جواب دهی ندارد .

این مناطق اکثر در باسن در زنان، پشت ران و قسمت بیرونی  و کمر و پشت در مردان است. در عمل لیپوساکشن مناطقی که بصورت رایج تحت عمل قرار می گیرد حاوی صورت، کمر، گردن ، پاها، پشت و  بالای بازو است.

پس از عمل چه اتفاقی می افتد

پس از عمل ناحیه تحت عمل را محکم باندپیچی ميکنند تا از پیدایشچ کبودی و درد و تورم  جلوگيري شود

. با توجه  به منطقه ای از بدن که تحت درمان قرار گرفته است از باند و چسب، لوله های محافظ( مثل لوله هایی که جهت درمان رگ واریس مورد استفاده قرا رمی گیرد) کمربند و ديگر لباس های محکم استفاده ميشود .

بعد از عمل

بعد از اینکه فرایند لیپوساکشن به پایان رسید، ناحیه ای از بدن که تحت تاثیر این فرایند قرار گرفته است به طور محکم بسته می‌شود تا از کبود شدگی و درد و تورم  جلوگیری گردد. باند‌های الاستیکی و چسب می‌تواند این ناحیه را پوشش دهد

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید