موخوره چیست

موخوره چیست

موخوره چیست و چه باید کرد؟

موخوره چیست
موخوره چیست

موخوره چیست و چگونه شکل می گیرد؟

موخوره وقتی شکل می گیرد که سطح و لایه  محافظ مو در انتهای فیبرهای مویی نوک مو از بین رفته و معمولاً انتهای موها دوشاخه می‌شود.  موخوره را می‌توان بیشتر در خانم‌هایی که به آرایش مستمر موها و استفاده از مواد اکسیدان و رنگ موهای  متعدد و سشوار و اتو می ‌پردازند مشاهده کرد.

به حالت طبیعی شکل گیری شکاف طولی در مسیر موها و یا چند شاخه شدن انتهای آزاد مو، موخوره نامیده می‌شود.

این معضل ناشی از تجمیع  آسیب‌های شیمیایی و مکانیکی  وارد بر مو است که سبب تخریب تار موها  می‌شود و عمده ‌ترین مشکل قابل دیدن از میان آسیب ها ی شیمیایی و مکانیکی به ساقه مو است.

موخوره از طریقه برس زدن‌های ممتد و خشن موها نیز پدید می‌آید.

استفاده بیش از حد از بیگودی و سشوار و…  سبب خشکی بیش از حد موها می‌شود، همچنین  سایش و مالش دائم موها و نور آفتاب ، ارتباط زیاد با گرد و غبار عواملی هستند که سبب ایجاد موخوره می شوند.

لازم به ذکر است قادر خواهید بود  این معضل را  در موهایی که عمر آنها طولانی شده مشاهده کنید

موخوره در افرادی که از شکنندگی و خشکی  مو گله مندی  دارند نیز دیده می‌شود.بعضا  در طول این موها گره‌های برجسته‌ای پدید می‌شود . این مسئله در اثر ضربه‌های مکانیکی پی درپی ای است که در حین برس زدن‌های شدید به ساقه مو وارد می‌آید.

تحقیقات  حاکی از این است که ، آسیب‌های  شیمیایی و مکانیکی  وارد بر مو  مزید علت تخریب و چند شاخه شدن موها یا همان موخوره می‌شود.

برس زدن بیش از حد موها از مهمترین عوامل ایجاد آسیب‌های مکانیکی بر موها و مهمترین عامل وجود موخوره است. در همین  حال، استفاده از حالت‌دهنده‌ها ، استفاده از رنگ موهای شیمیایی و متعدد در یک دوره کوتاه زمانی، استفاده مداوم از سشوار، کوتاه نکردن موها  و مراقبت نکردن از آنها و استفاده از شامپوهای  نه چندان مطلوب سبب ایجاد موخوره می‌شوند.

بلند نگه داشتن بیش از حد موها نباید پائین‌تر از گودی کمر باشد. استفاده از محصولات ترمیم‌کننده و تغذیه کننده  در شست و شوی موها و حفظ رطوبت آنها و یک بار برس زدن ملایم در طول روز می‌تواند مانع از ایجاد موخوره شود.

شاید هموز عده ای از خود بپرسند که موخوره چیست

موخوره مستلزم به پیشگیری است تا درمان

به این علت که قسمت مرده مو دچار این عارضه می‌شود و در این نقطه  قدرت‌ ترمیم وجود ندارد ، بهترین راه حل ، چیدن قسمت آسیب دیده مو است.

همچنین استفاده از محصولات تغذیه‌کننده و ترمیم کننده  برای شست و شوی موهای خشک و نیز استفاده از مرطوب کننده‌های عمقی بر روی تار موها و حفاظت از آن بعد از حمام بسیار مؤثر است.

برای مثال مو ۲ یا ۳ شاخه می‌شود و ممکن است به همان بلندی بماند یا ۲ تا ۳ سانتی متر طول داشته باشد. بهترین راه مبارزه با موخوره قیچی کردن قسمت‌های آسیب دیده فیبرهای مویی است

راه‌های پیشگیری از موخوره

برس و شانه‌های فلزی  سبب صدمه دیدن مو می‌شوند و موخوره را پدید می آورند . به همین دلیل توصیه می‌شود از برس ها و شانه‌های از جنس طبیعی (چوب و …) استفاده کنید.

موی خود را زمان زیادی در معرض نور خورشید قرار ندهید و یا از محافظ استفاده کنید.

از برس کشیدن موهای خیس پرهیز  کنید چون سبب کشیدگی موها و آسیب به آن می‌شود.

ـ استفاده از سنجاق‌سر و گیره و کش های مستحکم چون باعث کشیدن موها می‌شوند در ایجاد موخوره مؤثر بوده و در انتخاب آنها باید دقت کرد.

اتوی حالت‌دهنده مو و سشوار، چون چربی طبیعی مو را از بین می‌برند، سبب موخوره می‌شوند؛ بنابراین سعی کنید از آنها کمتر استفاده کنید

کم آبی از دیگر علت‌های ایجاد موخوره است، بنابراین آب فراوان بنوشید

ـ ترکیبات حاوی الکل نیز باعث موخوره و خشکی مو می‌شوند.

ـ بهترین راه برای پیشگیری از موخوره این است که هر چند وقت یک بار موهای خود را کمی کوتاه کنید.

ـ هنگام شستشوی موها، از آب خیلی داغ استفاده نکنید.

ـ از شامپو، ماسک‌های ترمیم و تغذیه کننده و نرم کننده برای موهای ضعیف شده و آسیب‌دیده استفاده کنید.

قبل از اتو یا سشوار از اسپری فیتوکراتین استفاده کنید که علاوه بر  محافظت از موها در برابر حرارت، با استفاده از حرارت  کراتین گیاهی آن فعال‌شده به عمق تار مو نفوذ کرده و ساختار داخلی موها را  تقویت و بازسازی می کند.

برای ترمیم موخوره و انتهای دوشاخه موها می‌توانید روزانه به‌دفعات دلخواه کمی از سرم فیتوکراتین روی تارها و نوک مو استفاده کنید.

دلایل عمده موخوره

  • شانه زدن موهای خیس
  • استفاده بیش از حد از سشوار و اتو مو
  • برس کشیدن سفت و محکم و بیش از حد مو
  • استفاده مداوم از رنگ مو و مواد شیمیایی مانند دکلره
  • استفاده از مواد شیمیایی برای فر و صاف کردن مو
  • بستن محکم مو
  • ارتباط زیاد مو با گرد و غبار و هوای آلوده
  • تحت کشش قرار دادن مو

نشانه های موخوره

اولین علامت موخوره که موجب می شود شخص جویا شود که موخوره چیست.

روشن شدن نوک مو نسبت به کل مو . اگر در این مرحله متوجه موخوره بشید، خیلی سریع و بدون اذیت  و مشکل می تونید به داد موهاتون برسید.

دومین علامت موخوره

زبر شدن مو ها، طوری که با لمس موهاتون متوجه این زبری و خشن بودن مو می شید. این زبری مو  نشان از آسیب و تغییراتی است که به موهاتون وارد شده و نشانه ایجاد شدن موخوره است.

سومین علامت موخوره

افزایش سرعت در گره خوردن موها. با دچار شدن به این مرحله متوجه می شید که دیگه موهاتون دچار موخوره شده است

به مدت ۳ ماه یک بار نوک موهاتون رو کوتاه کنید.

برای اینکه موهاتون به موخوره دچار نشه، باید موهاتون رو هر سه ماه یک بار حتی به میزان نیم سانتی متر کوتاه کنید. این کار کوتاهی موبه حساب نمیاد  اما با این حال سلامت و مقاومت موها بالا میره .

در نتیجه با همین میزان نیازی نیست که بعدا مجبور به کوتاه کردن تمام موهاتون بشید.

با ملایمت موهایتان را شانه بزنید

اگه که برای خشک شدن موهاتون عجله دارید و می خواید که با سشوار سریع تر خشک بشه، باید باد سشوار رو روی حرارت باد ملایم ( نه خیلی داغ ) ترجیحا باد خنک بذارید و سشوار رو با فاصله از موهاتون بگیرید و سپس موها رو خشک کنید.

این کار باعث می شه که سشوار، آسیب کمتری به موهاتون بزنه.

از شامپوهای مناسب استفاده کنید.

استفاده از شامپوی مناسب در مراقبت از مو، بسیار با اهمیت است.

شامپوهایی که در مواد تولید کننده آن، سولفات وجود داره، با وجود اینکه در بارهای اول استفاده موها رو بسیار براق و تمیز می کنه اما رفته رفته موها رو خشک و شکننده می کنه.

توصیه می کنیم از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید و آن را فقط به پوست سرتان بزنید و آن را به نوک موها نزنید، چون کفی که ایجاد می کند، برای تمیزی تمام موها کافی است.

از ماسک مو و سرم مو مناسب استفاده کنید.

​اگه به فکر لطافت و نرمی والبته زیبایی  مو هاتون هستید و می خواید که از ابتلا به موخوره جلوگیری کنید، می بایست به طور منظم از ماسک مو و سرم مو های مناسب استفاده کنید تا موهای بسیار سالم و خوبی داشته باشید.

استفاده از ماسک مو و سرم مو باعث می شه که رطوبت مو حفظ بشه و از خشکی مو جلوگیری کنه. بدین ترتیب باعث می شه که موخوره دیگه سراغ موهاتون نیاد.

موهاتون رو با برس مناسب شانه کنید.

شانه و برس مناسب برای پیشگیری و همچنین  جلوگیری از افزایش موخوره بسیار موثر است. برای اینکه شانه و برس مناسب انتخاب کنید، احتیاجی نیست که به سراغ گران ترین ها برید.

اما از شانه های چوبی و برس با الیاف طبیعی استفاده کنید. هر شب قبل از خواب با دقت از ریشه تا نوک موها را شانه کنید تا چربی طبیعی پوست سر، موهاتون رو به طور عمقی مرطوب کند.

توجه داشته باشید که برس و شانه زدن موها می بایست با صبر و حوصله انجام بشه و از شانه کردن موها با تندی و خشونت  بپرهیزید.

از موهاتون در زمان خواب مراقبت کنید.

​بدین معنا که زمانی که می خواید بخوابید، می بایست موهاتون رو یا ببافید و یا اینکه به حالت گوجه ای ببندید و از باز گذاشتن موهاتون بپرهیزید. این کار سبب می شه که از دوشاخه شدن و شکنندگی موها جلوگیری بشه.

همچنین می تونید از بالش با پارچه ساتن و کلاه مخصوص خواب هم استفاده کنید.

آب بنوشید.

موخوره ارتباط زیادی با کم آبی بدن و خشک شدن موها دارد. مو هم همانند قسمت های دیگه بدن به آب نیاز دارد و باید از خشک شدن موهامون جلوگیری کنیم.

بنابراین ضروریه  که روزانه حداقل شش تا هشت لیوان آب بنوشیم.

حتما روی میز کارتون یک بطری آب داشته باشید و در طول روز جرعه جرعه بنوشید

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید