کک و مک

کک و مک چیست؟

 

کک و مک
کک و مک

 

 

یکی از روش های مدرن و نوین ، درمان که وسیله لیزر است ، اما تعداد زیادی از پزشکان درمان قطعی برای آن در نظر ندارند.  به طور معمول کک و مک ها روی پوست صورت ، دست ها ، گردن ، پیشانی  و اطراف شانه‌ها نمایان می‌شوند.

بانوان و آقایان ، قاعدتا برای درمان به دنبال راه حل هایی هستند. به طور کلی  درمان  با لیزر و میکرونیدلینگ انجام می شود.

دلایل ایجاد کک و مک به چیست؟

از شایع ترین علل  ایجاد کک و مک موارد زیر است:

  •  پس  از سنین طفولیت به  بالا ایجاد می شوند.
  •  مادرزادی

دلایل ایجاد لک صورت یا کک و مک

کار کرد نا منظم کبد ، با اهمیت ترین علتی که سبب ایجاد این معضل می شود

دلیل کارکرد نامنظم کبد ، که عامل اصلی ایجاد کک و مک می باشد ، بر اثر وارد شدن مواد زائد به خون و کبد نمود پیدا می کند.

 مواد زائد چطور وارد خون و کبد می شوند؟

رژیم غذایی غیرطبیعی ، مصرف روغن های نباتی صنعتی مایع و جامد، ، مصرف بی رویه برخی داروهای شیمیایی و استنشاق هوای آلوده می تواند از مهمترین علل ایجاد شکل گیری کک و مک می باشد . موهای زائد  یکی دیگر از عوامل بروز کک و مک بعد از لیزر است.

درمان کک و مک

لیزر درمانی که یکی از راه‌ های درمان است

اگرچه برای این عارضه درمان قطعی وجود ندارد، اما ، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید ، استفاده از ضد‌آفتاب و ایجاد پوشش مناسب پوست مثل استفاده از عینک و کلاه  می تواند کمک شایانی کند..

کک و مک‌ها از ملانین هستند و ملانین از ماده ای است که طیف‌های لیزر را جذب می‌کند و در نتیجه اشعه لیزر و نور قادر است

کک و مک‌ها را تا  مقادیری و به صورت حدودی از بین ببرد، البته در اکثر موارد از بین رفتن این امر به ‌صورت موقتی است و اینکه به‌ طور دائمی از بین برود متکیبه ژنتیک و نوع پوست فرد دارد و البته انجام مراقبت‌های دیگر نیز در دائمی شدن بی اثر نیست.

تا به امروزه لیزر‌های متنوعی  برای درمان ساخته شده است ، که البته فرآیند  بسیاری از این لیزرها به نسبت، شبیه به هم هستند و موضوع مهمی که باید در مورد لیزر درمانی در نظر گرفته شود این است که جلسه اول تست درمانی انجام شود.

بدین معنی که یک ناحیه از صورت که دچار لک است با انرژی‌های مختلف لیزر شود و در شرایطی که بعد از یک ماه نتیجه لیزر خوب بود، سایر نواحی مبتلا هم لیزر شوند.

استفاده از لایه بردارهای شیمیایی برای درمان لیزر درمانی

استفاده از لایه‌ بردارهای شیمیایی ،  یکی دیگر از راه‌های درمان است  ، که باید توسط پزشک انجام شود، ، البته این لایه‌بردارها قادرند علت به ‌وجود آمدن عوارضی چون تاول ،  قرمزی، پوسته پوسته شدن  شوند، اما بعد از چند روز سطح روی پوست شما را لایه‌ای تازه و جوان شده می‌پوشاند که نه تنها نرم تر و صاف تر است، بلکه لک‌های روی آن نیز کمرنگ شده و گاهی نیز محو شده است.

درمان جای جوش

جای جوش یا اسکار  یکی از مشکلاتی است که بیشتر افراد با آن رو به رو  بوده و در پی درمانی  برای از بین بردن آن هستند. یکی از حالت هایی  که این روز‌ها برای از بین بردن جای جوش پیشنهاد می‌شود میکرودرم است.

میکرودرم یک نوع لایه برداری سطحی است این روش درمانی، متوسط رو به پایین است. یعنی اثرات آن از دارو قوی‌تر است ولی قدرت خیلی زیادی ندارد.

عوارض پوستی استفاده از میکرودرم بسیار کم  است ولی نمی‌تواند بر اسکارهای فرو رفته اثر خوبی بر جا بگذارد.

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید